Капсула на времето с най-доброто от социалните мрежи ще лети в космоса. То ще се присъедини към песента на Валя Балканска „Излел е Делю хайдутин“.
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Американската космическа агенция НАСА започна да събира от 1 август цитати на потребителите в социалните мрежи, за да телепортира най-доброто от тях на една от сондите от мисията „Вояджър“, която през септември ще отпразнува 40 години успешна работа в космоса.
Потребителите трябва да публикуват своите съобщения в социалните мрежи с хаштаг #MessageToVoyager до 15 август. Най-доброто изказване ще бъде избрано от екип учени с помощта на гласуване, което ще се проведе от 23 до 29 август. На 5 септември съобщението ще бъде качено на златната плоча на „Вояджър-1“.
„Нашата планета може да изчезне, но „Вояджър“ още дълго време ще пътешества в космоса и нашата галактика. Какви са вашите добри пожелания за нашия междузвезден посланик?“, заяви мениджърът на мисията Сюзи Дод.
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Още: Лунен календар за 2025 г.
Мисията „Вояджър“, включваща две сонди близнаци „Вояджър-1“ и „Вояджър-2“, бе изпратена в космоса през септември 1977 г. В момента те са космическите апарати, намиращи се най-далеч от Земята – или на границата на Слънчевата система и вече са я напуснали, или са близо да напуснат хелиосферата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Главната цел на програмата е била изучаването на планетите гиганти от Слънчевата система. „Вояджър-1“ е изследвал Юпитер и Сатурн, а „Вояджър-2“ - Уран и Нептун. Въпреки че апаратите са вече на 40 години, те продължават да проучват най-отдалечените кътчета на нашата система, разкривайки тайните на химическия състав и физическите свойства на космическото пространство.
На борда на тези апарати се намира прочутата златна плоча със записи на звуци от Земята. На нея е качена песента на Валя Балканска „Излел е Делю хайдутин“.
"Излел е Делю хайдутин“ е българска народна песен от Родопския край. Записът на Валя Балканска е осъществен от американския изследовател на българския фолклор Мартин Кьониг. В края на 60-те години на миналия век той прави записи на оригинални български народни песни. Една от тях е песента на Валя Балканска.
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
След сериозна селекция и обсъждания Карл Сейгън се спира на нейното изпълнение. В златната плоча пише „Дельо хайдутин“ – песента на една овчарка.