Отдавна е известно, че Венера има невероятно гореща повърхност, обвита в гъста атмосфера с токсични и киселинни изпарения. В облачната покривка на планетата се появяват периодични проблясъци от светлина. Смяташе се, че това са мълнии и електрически разряди сред облаците, но сега се появи алтернативно обяснение – метеорни удари.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Учените, анализирайки радиовълни, акустични и магнитни сигнали, записани от съветския космически кораб „Венера“ (единствения, който някога е заснемал повърхността на планетата), смятаха, че това са мълнии. Но наскоро астрономите открили, че различните сигнали, свързани със светкавиците, невинаги съвпадат един с друг.
Мощни сблъсъци на Венера засилили и удължили вулканизма на планетата
Според друга версия, ако на планетата падат метеори с размер около 1 см, те също биха могли да предизвикат тези мистериозни светлинни изблици, които биха били подобни на светлинните следи от падащи метеори на Земята. Изблиците са наблюдавани както от японската сонда „Акацуки“, така и от телескопа „Кайпер“ на връх Бигълоу в САЩ. За относително кратък период от време тези обсерватории регистрирали по-малко от дузина светкавици. В атмосферата на Венера има средно повече от 35 000 светкавици годишно, което не се различава твърде много от земните показатели на метеорна бомбардировка.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
В новото изследване не се прави извод, че в атмосферата на Венера няма мълнии, а само се посочва, че има разумна алтернатива на тази идея. Възможно е да има мълнии по-близо до повърхността, а наблюдаваните изблици са метеори. Тази теория може да обясни защо наблюденията на мълнии трудно се съгласуват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
„Венера е наистина невероятна. Иска ни се там да има мълнии. Химичните реакции, които мълнията предизвиква, са важни за обяснението как може да съществува живот в облаците. Ако съществува мълния, тя създава електромагнитни полета, които бъдещите космически кораби биха могли да използват за изследване на кората и вътрешността на Венера“, цитира IFLScience съавторът на изследването Джоузеф О’Рурк от Университета на Аризона.
Астрономи откриха ключови прилики между Венера и Земята
„Искахме мълнията да съществува, но като добри учени се опитахме да докажем, че не съществува. Ако искате да разберете мълниите на Венера, трябва да разберете и метеорите, защото и двата източника са просто ярки светкавици“, допълва ученият.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Разбирането на Венера ни помага да разберем собствения си свят, но разрешаването на мистерия като тази има значение и за бъдещи мисии. НАСА и Европейската космическа агенция планират завръщане на Венера през следващото десетилетие, в разработка са и частни мисии.
Изследването е публикувано в Journal of Geophysical Research: Planets.