За пръв път астрономи успяха да локализират с точност източник на един загадъчен космически феномен – т. нар. „бързи радиоимпулси“ /FRB (Fast radio burst) /. Той се намира в една галактика джудже на повече от 3 млрд. светлинни години от Земята, предаде БГНЕС.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Бързите радиоимпулси са вискоенергиен феномен. Представляват мощни и кратки радио излъчвания с продължителност няколко милисекунди, но с огромна енергия. Тя се равнява на енергията, която нашето Слънце излъчва за хиляди и дори десетки хиляди години. Този феномен е открит през 2007 година и оттогава интригува силно астрономите по света, които се опитват да разберат какво се крие зад него.
За момента са засечени само 18 FRB. Миналата година учените откриха, че един от тях се повтаря, но неравномерно. Той е засечен през ноември 2012 година от радиотелескопа Аресибо в Пуерто Рико.
До момента този FRB е засичан само с телескопи с по-ниска резолюция. Сега, благодарение на телескопи с по-висока резолюция, успяхме да уточним откъде идва. Оптичният телескоп „Джемини Норт“ в Хавай позволи да се установи, че този импулс идва от галактика джудже, разположена на 3 млрд. светлинни години от Земята. Сега остава да се установи произходът на тези бързи радиоимпулси. Учените имат различни хипотези. Според някои този феномен може да се свърже с активно галактическо ядро. Според други може да произхожда от магнетар – това е неутронна звезда в края на своята еволюция, която има изключително интензивно магнитно поле.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)