Първият китайски луноход "Юйту" (Нефритен заек) започна днес пътешествието си по повърхността на Луната, предаде БТА.
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
В 04:35 часа пекинско време шестколесният всъдеход слезе от рампата на космическия апарат "Чанъе-3", който в събота, на 14 декември, извърши меко кацане на естествения спътник на Земята.
След като апаратът се прилуни в кратера Залив на дъгата, той започна движението си по лунната повърхност, съобщиха от Пекинския център за управление на полетите. Първите метри от движението на "Юйту" по лунния грунт бяха заснети в автоматичен режим от борда на космическия апарат и изпратени на Земята. На кадрите, показани по Централната китайска телевизия, добре се виждат дълбоките следи от колелата на лунохода. Предвидено е снимки на "Чанъе-3" и "Юйту" да се правят и занапред.
"Нефритен заек" е шестколесен всъдеход, пълен с електронна апаратура и с тегло около 120 кг. Той е натоварен с извършването на анализи, по-специално геоложки. Луноходът черпи енергия от слънчеви панели. Той ще изпраща към Земята триизмерни кадри от Луната.
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Още: Лунен календар за 2025 г.
"Нефритен заек" ще е активен в продължение на три месеца. "Юйту" може да се катери по хълмове с наклон до 30 градуса и да изминава до 200 метра в час.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Сондата "Чанъе-3" е кръстена на името на китайска богиня на Луната, а луноходът "Юйту" или "Нефритен заек" носи името на нейния питомец. Наименованието бе избрано след онлайн гласуване, в което бяха подадени 3,4 милиона вота.
"Чанъе-3" беше изстрелян с модифицирана ракета-носител "Чанчжен - 3Б" от космодрума Сичан в провинция Съчуан на 2 декември.
Китай стана третата страна в света след СССР и САЩ, чийто космически апарат извърши меко кацане на Луната. Технологичното постижение бележи важен етап в амбициозната космическа програма на Китай, който се стреми да стане първата азиатска страна, изпратила човек на Луната, вероятно след 2025 година.
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос