Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Железни бури бушуват на далечна самотна планета

03 ноември 2015, 20:13 часа • 11804 прочитания

Странни метеорологични условия са забелязани на лишена от майчинската си звезда планета. И то какви – облаци от течен метал.

Обектът PSO J318.5-22 е открит през 2013 година и чак след известни спорове го отнесли към планетите гиганти, а не към "полупланетите-полузвезди" кафяви джуджета. Освен размерите му за това сочи и отсъствието на звезда при PSO J318.5-22. Но в резултат било решено, че това все пак е планета – газов гигант от рода на Юпитер, роден някога до звезда, но впоследствие изхвърлен от майчинската система от гравитацията на съседите си.

Самотата на планетата позволила на Бет Билър и колегите ѝ от Единбургския университет да я наблюдават, без да се заслепяват от сиянието на близката звезда. Като проследили внимателно нейния блясък, астрономите забелязали, че за 5-10 часа той може да се променя в пределите на цели 10%. Според учените обяснението може да е само времето – буря, подобна на Голямото червено петно на Юпитер.

За разлика от Юпитер обаче, който за милиарди години живот е успял значително да изстине, PSO J318.5-22 е млада планета и на нейната повърхност температурата е около 1100 келвина (повече от 800 градуса по Целзий). На такава жега местното време слабо може да се оприличи на нашето земно, пише Naked Sciencе.

"Там вероятно има облаци от капки течни силикати и желязо – разказва Билър. – В сравнение с това дори Венера изглежда мило местенце."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес