Всеки месец Луната преминава през фази, намалява и расте в своята постоянна трансформация от новолуние в пълнолуние и започва отначало.
Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Отчасти лунният цикъл се случва, защото Луната не произвежда собствена светлина. Сребристото сияние, което наблюдаваме, се дължи на отражението на слънчевата светлина върху едноцветната повърхност на Луната. По същия начин нашият възглед за Луната се управлява от причудливостта на гравитацията, наречена приливна връзка. По същество Луната отнема приблизително същото време, за да се върти на собствената си ос, както и за завършване на орбита около Земята. Това означава, че от Земята винаги виждаме една и съща страна на Луната, въпреки че и двете страни получават светлина, докато Луната обикаля, така че нашият спътник няма вечно тъмна страна., съобщава „Нешънъл джиографик“.
Докато Земята, Луната и Слънцето изпълняват орбиталния си танц, осветената част на Луната се вижда или скрива, създавайки поредица от предвидими лунни фази. Във всеки даден месец виждаме осем различни фази на Луната, определени от пропорцията на лунния диск, който се осветява от наша гледна точка и дали Луната намалява или расте, предава БГНЕС.
Новолуние
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Още: Лунен календар за 2025 г.
По време на тази фаза Луната е между Земята и Слънцето, което означава, че лунната половина, която виждаме, не е осветена и Луната става практически невидима на небето. В тази фаза можем да видим Луната само по време на слънчево затъмнение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Растяща четвърт
С увеличаването на осветената площ на луната тя навлиза във фаза, известна като растяща четвърт и по-малко от половината изглежда пълна.
Първа четвърт
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
В тази фаза половината от Луната е осветена и процентът на осветената повърхност продължава да се увеличава.
Гъвкава растяща четвърт
Когато Луната е повече от наполовина пълна и осветената повърхност продължава да се увеличава, тя се нарича растяща луниста луна. Думата "гъвкав" идва от латински и означава "гърбица" и се използва от векове за описание на кръгли или изпъкнали форми.
Пълнолуние
В тази фаза Луната е зад Земята по отношение на Слънцето и лицето й е напълно осветено. Това е, когато понякога можем да видим лунни затъмнения.
Гъвкава намаляваща намаляваща
Това е положението, при което повече от половината Луна е осветена, но осветената повърхност, която можем да видим, намалява.
Последна четвърт
По време на тази фаза само половината от Луната отново се осветява, но видимата повърхност намалява.
Намаляваща четвърт
С наближаването на следващото новолуние Луната отново се намалява до една четвърт и по-малко от половината се осветява.
Другите имена на пълнолунието
Пълните луни, едни от най-зрелищните образи в небето и вдъхновение за поети, художници и любители от хилядолетия, ни завладяха по уникален начин. Пълнолунията се случват на всеки 29,5 дни или така, тъй като Луната се придвижва до страната на Земята, която е точно пред Слънцето.