Скалите, оставени от паднали метеорити, са едни от най-интересните (и ценни) космически сувенири на Земята. Знаете ли обаче, че в собствения ви двор може да има извънземен космически прах? Всяка година тези "микрометеорити" се озовават върху почти всеки квадратен метър от земната повърхност. Всъщност според скорошно проучване всяка година се отлагат около 5200 тона космически прах! Това съобщава „Стъди Файднс“.
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма
Тези микроскопични гранули космически прах са с размер по-малък от един милиметър. Най-вероятно те произхождат от астероиди или комети и преминават през атмосферата, преди да се разпръснат върху Земята. Тези миниатюрни частици са открити в пустинни седименти, морска глина и в арктически райони, където топенето на леда улеснява по-лесното извличане на пробата.
При изследване, ръководено от Жан Дюпра, учен от Френския национален център за научни изследвания, са взети проби от микрометеорити от френско-италианската станция "Конкордия" в Антарктида.
За 20 години Дюпра и екипът му провеждат шест мисии, по време на които са събрани космически отпадъци с размери от 0,03 до 0,2 мм. Екипът изчислява годишния поток от частици, който се равнява на близо 5200 тона - или 10,4 милиона килограма. В сравнение с масата на метеоритите, които падат на Земята всяка година, това количество значително я надвишава с около 520 пъти, което го прави основният източник на космически материал на Земята. Проучванията показват, че по-голямата част от микрометеоритите (80%) най-вероятно произхождат от комети, докато останалите 20% се предполага, че произхождат от астероиди.
Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Тези данни са от решаващо значение за определяне на благоприятното въздействие на микроскопичния космически прах върху състава на земните седименти. Освен това учените могат да ги използват, за да създадат модел на формирането на Земята, използвайки микрометеоритите като източник на вода и въглеродосъдържащи съединения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?
Още: Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените