Южноафриканската радиоастрономическа обсерватория (SARAO) е публикувала радиоизображение на центъра на нашата галактика, направено от телескопа MeerKAT.
Новото изображение на MeerKAT на галактическия център е показано с галактическата равнина, минаваща хоризонтално през изображението. Много нови и познати по-рано радиохарактеристики са очевидни, включително остатъци от свръхнова, компактни звездообразуващи региони и голямото население от мистериозни радионишки. Широката характеристика, минаваща вертикално през изображението, е вътрешната част на (открити по-рано) радиомехурчета, обхващащи 1400 светлинни години в центъра на галактиката. Цветовете показват ярко радиоизлъчване, докато по-слабото излъчване се показва в сиви скали. Снимка: I. Heywood, SARAO.
Снимката от 100 мегапиксела е получена след три години изследвания. Международен екип от учени е провел 20 наблюдения с обща продължителност 200 часа, след което два суперкомпютъра са анализирали 70 терабайта данни. Телескопът успял да покрие площ от шест квадратни градуса - това е тридесет пъти повече от площта на Луната. Научните открития са приети за публикуване в The Astrophysical Journal.
Както се съобщава на сайта на обсерваторията, е било възможно да се заснемат нови и по-рано известни радио характеристики. Например остатъци от свръхнова, компактни райони на образуване на звезди, голям брой мистериозни нишки.
В центъра на изображението е остатъкът от свръхновата G359.1-0.5. Отляво е „Мишката“, избягал пулсар, вероятно образуван и изхвърлен от събитието на свръхнова. В горния десен ъгъл е една от най-дългите и известни радионишки, известна като „Змията“. Снимка: I. Heywood, SARAO
Районът на свръхмасивната черна дупка Стрелец А* (Sagittarius A*) също се оказал в зоната за наблюдение. Масата на този обект, разположен в самия център на галактиката, е четири милиона слънчеви маси. В близост до черната дупка се намира така наречената Радиодъга - мистериозна структура от успоредни радиовлакна, чиято природа тепърва ще бъде изследвана от учените. Радиодъгата е част от енергиен балон с диаметър хиляда светлинни години.