Почти всяка нощ има по десетина падащи звезди или ярки булиди. При явлението снощи се е чул тътен, който е дошъл от разпадането или изгарянето на небесното тяло при навлизането в атмосферата. Това мнение изрази астрономът доц. Евгени Овчаров пред БиТиВи.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
По думите му има метеорни потоци. Те са десетки през годината. При някои от тях има такива булиди, но има и други падащи тела, които са спорадични и не могат да бъдат предвидени, обясни Овчаров, който не би се наел да каже точно колко голям е този булид, който падна снощи. Може би е в порядъка на половин или един метър. Има ред фактори, които не знаем и не можем да дадем поточни данни, коментира астрономът.
„От два дни част от екипа е ангажиран с лятната школа свързана с науките за космоса и Земята. Снощи, докато подготвяхме телескопа, имахме възможност да наблюдаваме този булит. Мисля, че е по-правилно да го наричаме булит, а не метеорит, защото все още няма информация дали някаква част от него е паднала на земята. Ако е паднал, ние го наричаме ярък метеор или булит“, обясни астрономът.
Той сподели, че снощи един от колегите им е възкликнал, че вижда нещо необичайно. Така всички успели да видят края на булида. „Ниско над хоризонта в североизточна посока видяхме как няколко парчета се разпаднаха“, поясни той и добави, че това явление не е опасно и не може да нанесе щети.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Метеоритът, уплашил Северозападна България може да не е бил по-голям от портокал или киви
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно