Илон Мъск и други ентусиасти имат големи планове за завладяването на Червената планета от човека. Някои хора обаче далеч не са радостни от подобна перспектива. Астронавтът на НАСА Стенли Лав казва пред The Sun, че е ужасен от идеята за покоряване на Марс. „Мисля ли, че е възможно? Разбира се. Но ще бъде ли хубаво? Не. Смятам, че това е ужасна идея."
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Лав обяснява, че изводите му се основават на опита от няколкомесечен живот на Антарктида: той и още няколко души всъщност живеели под открито небе: имали само малки палатки, в които да се скрият от времето.
„В Антарктида беше много студено. Храната трябваше да се пести. Веднъж получихме три червиви ябълки с размерите на топка за пинг-понг. И трябваше да ги разделим между осемте членове на експедицията, така че всеки да получи точно три осми. Сега си представете как колонизаторите на Марс ще оцелеят с ограничено количество провизии“, разказва астронавтът.
„Марс не е разходка или пикник. Не мисля, че хората ще харесат [процеса на колонизация]“, обобщава Лав.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Впрочем Лав е един от авторите на идеята за отклоняване на опасни астероиди от тяхната орбита. През 2005 г. астронавтите Едуард Лу и Стенли Лав предлагат метод, наречен Гравитационен трактор. „Тракторът“ се основава на много просто нещо: да се постави космически кораб близо до астероид и да се включат двигателите му, така че, грубо казано, струите ракетно гориво да не удрят повърхността на астероида. В този случай апаратът ще се опита да се отдалечи от астероида и със слабата си гравитация ще придърпва астероида към себе си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Смяташе се, че дори това слабо взаимодействие ще е достатъчно, за да стане така, че прочутият астероид Апофис да се отклони от потенциален сблъсък със Земята.
Междувременно учените установиха, че Космосът променя хората. Кръвни проби от 14 астронавти, които са били съхранявани 20 години при температура от -80 градуса по Целзий в специална криокамера, са показали ДНК мутации, пише Futurism.
Сега, в навечерието на нов опит за кацане на човек на Луната и в близко бъдеще да започне изследването на Марс, темата за здравето на астронавтите отново се превръща в една от основните за изследване на учените.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
ОЩЕ: Астрономи разказаха какво ще се случи с човешкото тяло, ако живее на Марс
През 2021 г. НАСА реши да промени нормите за радиация, на които могат да бъдат изложени астронавтите в Космоса. Сега няма разлики в тези норми между мъжете и жените и по-младите астронавти могат да получат големи дози радиация.
Учените имат множество подозрения, че космическата и слънчевата радиация могат да повлияят неблагоприятно на здравето на астронавтите. Ето защо сега се провеждат все повече и повече нови изследвания, за да се разбере как точно тази радиация засяга космическите пътешественици.
Учени от медицинския комплекс „Маунт Синай“, Ню Йорк (САЩ), са изследвали кръвни проби от астронавти, летели в Космоса от 1998 до 2011 г. Това са 14 мъже и 2 жени, а кръвните им проби били съхранявани в криокамера в продължение на 20 години при температура от -80 градуса по Целзий.
Изследването на кръвните клетки показало, че всички проби съдържат генетични мутации. Тези мутации не представляват сериозна заплаха за здравето на астронавтите, казват учените, но си струва да се има предвид, че те могат да имат негативно въздействие при по-дълъг престой в Космоса, като например при пътуване до Луната или Марс.
В кръвта на астронавтите учените са открили особени мутации в голям брой клетки, които идват от един клон. Това явление се нарича клонална хематопоеза. В резултат на това явление стволовите клетки започват да създават кръвни клетки с една и съща генетична мутация и те се различават от другите кръвни клетки. Такива мутации могат да възникнат под въздействието на силно ултравиолетово лъчение и учените смятат, че при астронавтите те са предизвикани от космическата радиация.
Според автора на изследването Дейвид Гукасян тези генетични мутации при астронавтите приличат на соматичните мутации, наблюдавани при по-възрастните хора. Но възрастта на всички изследвани астронавти е била средно 42 години.
„Беше неочаквано да се открият такива мутации, макар и малки, при здрави и млади хора“, казва Гукасян.
Според учените наличието на такива генетични мутации не означава непременно появата на сърдечносъдови заболявания или рак при астронавтите. Но изследователите смятат, че това може да се случи, ако астронавтите останат в Космоса много по-дълго, отколкото сега на МКС. Основната причина е дълготрайното въздействие на космическата радиация върху човешкия организъм.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Тялото ви вече няма да е същото, докато стигнете до Марс