Ракът на гърдата представлява 33% от раковите заболявания при жените като имено той е номер едно по честота от всички видове карциноми сред нежния пол. Днес 1 от 8 дами живее с риск от рак на гърдата през целия си живот.
Още: Историята на Мартин Кожуклиев - първият българин с две изкуствени сърца
Още: Проф. Каяхан Улуч за борбата с невромускулните заболявания
Въпреки че причината за това коварно заболяване не е точно дефинирана, могат да бъдат споменати много фактори като наследственост, диета, социално-икономически статус, менструален статус, раждания, противозачатъчни медикаменти. Честотата му се увеличава с възрастта, като най-често засяга хората между 50 и 70 години и рискът от него се увеличава, когато има фамилна обремененост. Така например ако майка или сестра имат рак на гърдата, рискът от него напред в поколението се увеличава трикратно. Поради тази причина хората с фамилна обремененост за рак на гърдата трябва да ходят по-често на проифилактични прегледи, особено след навършване на 40-годишна възраст.
Особено внимание следва да имат и тези, при които са налични мутации в гените BRCA1 и BRCA2, поради високия риск от развитие както на рак на гърдата, така и на яйчниците.
Засилено внимание и скрининг следва да провеждат и дамите, използващи хормонални медикаменти за повече от 5 години по време на менопаузата, тъй като това също е един от факторите, които увеличават риска от развитие на рак на гърдата.
Още: Как да подсилим имунитета на подрастващите за грипния сезон
Още: Д-р Неутов: Мини инвазивната кардиохирургия е като да сглобяваш корабче в бутилка от матово стъкло
Най-важното при него е да се диагностицира преди да се разпространи в други органи чрез кръвта и лимфата, за да може шансът за напълно излекуване да е максимален. Добрата новина е, че през последните 20 години е постигнат голям напредък в това отношение, за да може днес да разполагаме с различни видове терапии като таргетна, имунотерапия, лъчетерапия, приложение на т.нар умни лекарства. Благодарение на всичко това степента на излекуване при ранна диагностика е много висока.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В следващите минути по темата Радина Василева разговаря с медикалния онколог проф. Серкан Кескин, който ръководи Отделението по медицинска онкология в болница „Мемориал Шишли“ в Истанбул, но идва и в България, за да консултира болните, които имат нужда от неговото експертно мнение.
Ето как можете да запишете час за консултация с проф. Кескин:
- чрез обаждане на тел. 0888246888
Още: Основни причини за кариеси в много ранна детска възраст (ВИДЕО)
Още: Съвети за справяне с ниското кръвно
- чрез съобщение по Viber и/или WatsАpp на тел. 0888246888
- по ел. поща - memorialbg@abv.bg
Кои са най-често срещаните оплаквания при рак на гърдата и защо всъщност болката, която притеснява повечето дами при появата си, не се счита за признак за това заболяване; с какво се характеризира всеки от стадиите му; кои са най-модерните и щадящи терапии, които професор Кескин и колегите му от „Мемориал Шишли“ прилагат и защо той сравни една ракова клетка със стая, вижте в интервюто, което даде специално за „Club здраве“ при последното си посещение в България вижте тук: