Учени откриха във Венецуела вкаменелости от коруба на ступендемис – една от най-големите костенурки в историята на Земята. Едва сега е доказано, че тези животни са имали полов диморфизъм – в предната част на корубата на мъжките екземпляри е имало два рогови израстъка. Описанието на находката е публикувано в списание "Science Advances".
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Кадри от вкаменелостта вижте в следващото видео:
Paleobiologists have discovered exceptional specimens in Venezuela and Colombia of an extinct giant freshwater turtle called Stupendemys. The carapace of this turtle, which is the largest ever known, measured between 2.4 to almost 3 meters https://t.co/90bcOWAm6L pic.twitter.com/Aody5DU5Y6
— Massimo (@Rainmaker1973) February 13, 2020
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
За първи път останки от вида Stupendemys са били открити и описани през 1970 г. Тази сладководна костенурка е живяла във водата и на сушата, достигала е размер до 3 метра и е тежала повече от 1 тон, което е 100 пъти повече, отколкото най-близкия ѝ „роднина” – голямоглавата амазонска костенурка. В историята на Земята е имало само един вид, по-голям от ступендемиса – архелон – гигантска морска костенурка от периода Креда, която тежала повече от 2 тона.
Преди 5-8 милиона години, когато са живели ступендемис, тропическият район на Южна Америка е представлявал влажна блатиста местност, пълна с разнообразни животни. За това свидетелстват многобройните останки от влечуги – крокодили, алигатори, каймани и гавиали, както и гигантски гризачи.
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Сред откритите от учените вкаменелости е и триметрова коруба на възраст 8 милиона години. Тя е уникална не само заради размера си, но и поради факта, че в предната ѝ част има два израстъка, наподобяващи рога. При откритите по-рано останки от ступендемис такива израстъци са липсвали.
A turtle as big as your car… #Turtles #Venezuela #Colombia #Dinosaurs #Stupendemys pic.twitter.com/a6PyJOw4uC
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
— China Daily (@ChinaDaily) February 13, 2020
Авторите на изследването смятат, че това е проява на полов диморфизъм и че такива израстъци са притежавали самците. Възможно е те да са им помагали в битките с други самци или са служили за защита срещу хищници.
Въпреки внушителните си размери и страховития външен вид, костенурките са имали естествени врагове. Най-често им се е налагало да се справят с кайманите, за което свидетелстват следите от здрави захапки, открити по корубите.
Освен коруби, учените открили и фрагменти от долната челюст на тези животни, което из позволило да направят изводи и относно "диетата" им.
The fossils of a car-sized prehistoric South American turtle were unearthed by scientists in Colombia’s Tatacoa Desert and Venezuela’s Urumaco region https://t.co/0ijWyGoVr4 pic.twitter.com/tMo9AZkIQ3
— Reuters Science News (@ReutersScience) February 13, 2020
Ступендемис са се хранили с малки животни, риба, каймани, змии, мекотели и растения, особено много с плодове и семена.
Изследователите имат намерение да възстановят еволюционния процес на развитие на този древен вид, пише БГНЕС.