Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Южните океани поглъщат гигантски количества въглероден диоксид

15 септември 2015, 11:28 часа • 25230 прочитания

Океаните в Южното полукълбо на Земята поглъщат все повече обеми въглероден диоксидедин от главните парникови газове, са изяснили международен екип учени.

Тенденцията се усилва от 2002 година, но прогнозирането на точното ѝ развитие е невъзможно, съобщава университетът на Източна Англия. Изследването на учените е публикувано в сп. Science.

Световният океан поглъща гигантски количества въглероден диоксид и почти половината се падат на водите, заобикалящи Антарктида. Тези океани и морета условно се наричат Южен океан, тъй като са разположени в Южното полукълбо.

Точно като бели дробове, те поемат в себе си замърсения въздух, а издишват пречистен, тъй като значителна част от въглеродния диоксид остава в океана. Това е доста повече от количеството, освобождавано назад в атмосферата. Учените смятат, че Южният океан забавя темповете на глобалното затопляне.

В началото на XXI век учените заподозрели, че водите на Антарктика са започнали да се насищат с въглероден диоксид и потокът му се е забавил. Това било неочаквано, тъй като по-рано се смятало, че има пряка връзка между обемите на въглеродния диоксид във въздуха и обемите на въглеродния диоксид, попиван от морето. Тогава учените установили, че от края на 80-те години на миналия век обемът на въглеродния диоксид, захванат в Южния океан, не се увеличава.

В новото изследване е установено, че тенденцията се е възобновила и за последното десетилетие обемите на поглъщане на въглероден диоксид растат.

Учените под ръководството на проф. Николас Грюбер (Nicolas Gruber) от Швейцарската висша техническа школа в Цюрих са анализирали данните за концентрацията на въглеродния диоксид в повърхностните води на Южния океан, достъпни в базата SOCAT.

Заедно с последните обновления в базата постъпили данните за 14,5 млн. измервания на повърхностните води от 1957 до 2014 г. Учените също използвали данните за температурата но повърхността на океана, получени от спътниците.

Анализът показал, че през 2002 година темпът на въглеродното "складиране" е започнал отново да расте. През 2010 година той е достигнал очакваното ниво, сравнимо с нивото на ръста на атмосферния въглероден диоксид. Това говори, че интензивността на този процес в Южния океан силно се изменя с времето, а не расте постоянно и монотонно в отговор на ръста на концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата.

Учените смятат, че върху интензивността и обема на поглъщането на въглероден диоксид влияят основно измененията в природните условия и предупреждават, че бъдещата тенденция е невъзможно да се предскаже.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес