2018 година започна разтърсващо. На 23 януари земетресение от близо 8 по Рихтер разлюля крайбрежието на Аляска, като това беше третото земетресение с магнитуд над 7 от началото на месеца. За сравнение през цялата 2017 г. е имало само седем толкова силни труса.
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
Учени твърдят, че един определен феномен допринася за зачестяването на земетресенията. Няма как да сте забелязали, но от 2011 г. насам Земята се върти малко по-бавно от обичайното. Влияние върху това оказват приливите на океаните, промените в атмосферата, както и различни процеси, които протичат на голяма дълбочина в манията и ядрото на планетата.
Според геолозите Роджър Билхам и Ребека Бендик обаче забавената ротация на Земята може да доведе до два пъти повече земетресения от над 7 по Рихтер през 2018 спрямо предходната година.
Пред Business Insider учените обясняват, че когато скоростта на въртене е по-бавна в продължение на няколко години, това води до вид "свиване" на Екватора, към което тектонските плочи трудно се приспособяват. Затова и между тях се получава по-чест контакт. Ефектите от този контакт вече започват да се чувстват осезаемо. Роджър Билхам прогнозира, че в периода 2018 - 2021 година на Земята ще има по 20 силни земетресения годишно.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове
Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин
Учените обаче подчертават, че забавеното въртене на планетата не предизвиква земетресения, а по-скоро ускорява такива, които така или иначе са щели да се случат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Природата алармира: Покривката на Арктика е критично ниска