Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топенето на ледовете е променило земната гравитация

03 октомври 2014, 11:52 часа • 145172 прочитания

Бързото топене на ледената покривка в Западна Антарктика от 2009 г. до 2012 г. е било достатъчно голямо, за да намалее леко земното гравитационно поле в района, съобщи Дискавъри, позовавайки се на Европейската космическа агенция, предаде БТА.

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Специалистите правят изводите си на базата на измервания от космическия апарат GOCE, който картографира земното гравитационно поле с безпрецедентни подробности от 2009 г. до 2013 г.

Земното гравитационно поле не е съвсем равномерно заради промените в релефа - планини, долини, океански падини, а в случая с полярните райони - ледената покривка. Тъй като планините и долините са постоянни характеристики, промяната на гравитацията на дадено място става много постепенно за много големи периоди. В случая със Западна Антарктика обаче промяната е бърза.

Данни от друг спътник на ЕКА - "Криосат" показват, че от 2009 г. топенето на ледовете в Западна Антарктика се увеличава три пъти всяка година.

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Макар и промяната в антарктическата гравитация да е толкова малка, че от повърхността да не може да се усети, това е предупреждение. Ако западноантарктическият леден шелф се разпадне, ефектът ще е много по-сериозен. При пълно изчезване на леда, морското равнище ще се покачи до 5 м.

Най-уязвимият участък в Западна Антарктика е районът около Амундсеново море. Нестабилността на леда там се увеличава от топло течение, което се издига от дъното. Ако шелфът се разпадне, равнището на световния океан ще се покачи с 1,20 м.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес