На 29 май започна учебната визита „Защитени територии: площадка за включване на младите“. Тя се провежда в две локации в България – Горски център „Чатъма“ на язовир "Голям Беглик" и гр. Велинград. Проектът се реализира от италианската организация ARCI Chieti в сътрудничество с българското сдружение "Естествоизпитатели". Посещението е част от три годишна акредитация в младежките програми на "Еразъм+", която ARCI Chieti получава от италианската Национална агенция.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Марио Серао, президент на италианската неправителствена организация, споделя, че проектът е важна възможност за запознаване със защитените територии в България, както и за осмислянето на управлението и функционирането им. Освен първичната им природозащитна роля, те са и работещ инструмент за включване и провокиране на активност у младите хора, особено такива в неравностойно положение от социален, културен и икономически характер.
Андреа Натал, който работи в Института за защитени територии в Абруцо, Италия, разказва, че проектът дава възможност за установяване на отношения на сътрудничеството с български неправителствени организации и институции, отговорни за защитените територии. Също така проектът помага и за разработване на допълнителни методологии и споделяне на работещи практики, които да се приложат в Италия, за да се подчертае важността на защитените територии в процесите на включване на общностите на местно ниво.
Участниците във визитата са 22 - младежки работници, доброволци и активисти от Албания, Босна и Херцеговина, България, Испания, Италия, Португалия, Румъния, Словакия и Сърбия. Графикът на програмата е изпълнен със срещи, споделяне на работещи практики и планиране на следващата стъпка, която е заложена за месец септември в гр. Борело, район Абруцо, Италия.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Сашка Витанова, съосновател на българската организация "Естествоизпитатели", домакин на учебната визита, добавя че проектът е чудесна възможност да се представи и сподели положителен опит в разработването на приобщаващи проекти в защитени територии. Уверена е, че тази международна среща ще допринесе за установяване и затвърждаване на дългосрочно сътрудничество с участващите организации.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Учебната визита приключва на 4 юни.