Земята и други богати на вода планети, при повишено съдържание на въглероден диоксид в тяхната атмосфера, могат изцяло да загубят своите океани и да станат негодни за живот. Резултатите от изследването на метеоролозите от Германия и САЩ са публикувани в сп. Nature Communications, пише New Scientist.
Планетолозите са провели триизмерно моделиране, което демонстрира влиянието на съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата на планетата (въздушната обвивка) върху нейната хидросфера (водната обвивка). Ръстът на концентрациите на този газ ускорява парниковия ефект и увеличава нестабилността на климата на планетата.
В случай със земеподобна планета средната глобална температура на повърхността на Световния океан боже да бъде повече от 56 градуса по Целзий, а високата влажност на горните слоеве на атмосферата ще доведе до ускорена миграция на водата от нея в Космоса.
Учените отбелязват необратимостта на посочените процеси дори в случай на бъдещо понижаване на концентрацията на въглерод в атмосферата.
Изследователите допълват, че за реализирането на техния сценарий се изискват огромни обеми въглероден диоксид – значително повече, отколкото човекът и природата днес изхвърлят в атмосферата.
Впрочем за земеподобните планети, разположени в непосредствена близост до своите звезди, сценарият е по-реалистичен.