Климатичните промени и замърсяването лишават световните океани от кислород, алармират организации за опазване на околната среда, предаде bTV.
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
Липсата на хранителни вещества в океаните е проблем, с който учените се борят от години, но климатичните промени влошават липсата на кислород още повече. Около 700 океански места страдат от ниски нива на кислород в момента. За сравнение – през 60-те години те са били 45.
Намаляването на нивата на кислорода застрашава животински видове като рибата тон и акулите.
С повишаването на температурите заради глобалното затопляне, океаните приемат повече топлина. Това им пречи да задържат кислород. Учени са пресметнали, че от 1960 до 2010 г. нивото на кислород е спаднало с 2%. Това може да не изглежда много, но в някои тропически райони това означава до 40% по-малко кислород в океанските води. Ако отделянето на вредни емисии продължи със същия темп, до 2100 г. океаните ще загубят от 3 до 4% от кислорода си.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове
Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин
Actualno.com припомня, че по-рано генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е разочарован от резултатите на Конференцията за климатичните промени, която се проведе в Мадрид. Преговорите приключиха в неделя, като заинтересованите страни отложиха за догодина ключовото решение как да регулират световния пазар за въглероден отпечатък.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Природата алармира: Покривката на Арктика е критично ниска
В заключителната декларация се говори за "спешна нужда" от намаляване емисиите на парникови газове в съответствие с Парижкото споразумение от 2015 г. Но в документа отсъства изрично изискване през 2020 г. страните да внесат по-амбициозни предложения за ограничаване на глобалното замърсяване с вредни емисии - нещо, за което настояваха развиващите се държави и природозащитниците.
Още: Прогноза на учени: Идва "камшичен удар" от наводнения и суши
Още: В най-сухото място на Земята водата се крие пред погледа на всички