Научно заключение: Жегата в Сибир - дело на човека

16 юли 2020, 08:40 часа • 3283 | прочитания

Рекордната гореща вълна, която обхвана голяма част от Сибир през тази година, щеше да е "почти невъзможна" без влиянието на изменението на климата, в резултат на дейността на човека, обявиха водещи експерти, цитирани от АФП.

Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)

Още: Прецедентът KlimaSeniorinnen - Кои са дамите, осъдили страната си заради климатично бездействие (ВИДЕО)

Топлият период между януари и юни, в който температурите се покачиха до 38 градуса по Целзий, е бил над 5 градуса по Целзий по-горещ от средното най-високо ниво за историята, казаха те.

Използвайки климатични данни и компютърно моделиране, международен екип от специалисти по климата сравнява симулациите на топлинната вълна в днешния климат с климат, който не е бил повлиян от затоплянето, причинено от човешка дейност. Те откриха, че екстремните горещи събития ще се случват по-рядко от веднъж на всеки 80 000 години без предизвикани от човека климатични промени, пише БГНЕС.

Замърсяването от изгаряне на изкопаеми горива увеличава шансовете за продължителен топлинен период поне с коефициент 600, смятат експертите.

Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове

Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин

Андрю Чиарелала, старши учен в Британската метеорологична служба, определи резултатите като "изумителни". "Това е допълнително доказателство за екстремните температури, които можем да очакваме да виждаме по-често по света в затоплящия се климат", каза той.

Само при 1 градус затопляне в резултат на Индустриалната революция, Земята вече е поразена от рекордни суши, диви пожари и супер бури, станали по-мощни от повишаващото се морско равнище.

Още: "Русия се бори с огромни морски пожари (ВИДЕО)"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес