В първия ден на новата година Япония се сблъска с ново голямо земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер. Трусът предизвика сериозни материални щети, десетки загинаха, а спасителните операции продължават и днес.
ОЩЕ: Продължават спасителните акции в Япония, времето се влошава
Къде земята се люлее най-много?
Япония не е новак в справянето с тежките последици от земетресения. Според Националната администрация за океаните и атмосферата, страната е изпитала четвъртия най-голям брой големи земетресения от 1990 г. насам, с общо 98 събития. С този брой Япония заема впечатляващо място в световната класация, като се има предвид и нейният размер, съобщи сайтът pixotab.com.
Февруари миналата година Турция и Сирия също бяха разтресени от тежки земетресения, които отнеха живота на близо 60 000 души. Турция, също често изправяща се пред силни трусове, е една от най-податливите държави в света, регистрирайки 62 големи земетресения от 1990 г. насам.
ОЩЕ: Земетресение с магнитуд 4.5 по Рихтер в Турция
В топ класацията на земетресенията е и Иран, включително два през февруари 2023 г.
Тези статистики показва, че някои региони на света са по-податливи на земетресения, които засягат живота и стабилността на обществата.
Китай и Индонезия са лидери в броя на земетресенията за периода от 1990 г. насам - със съответно 186 и 166 труса. Азия е една от най-засегнатите части от трусове. Италия също е на фокус в Европа с 23 земетресения, като стана ясно, че опасността от природни бедствия е глобален проблем, който изисква съвместни усилия за предпазване и възстановяване.