Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Концентрацията на метан расте по-бързо от другите парникови газове

10 септември 2024, 11:39 часа • 1519 прочитания

Концентрацията на мощния парников газ метан в атмосферата се увеличава с все по-бързи темпове. Това явление сериозно застрашава усилията на страните да постигнат целите си в областта на климата, предупредиха изследователи, цитирани от АФП.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

Метан

„Метанът се увеличава в относително изражение по-бързо от всеки друг основен парников газ и сега е 2,6 пъти по-висок, отколкото в прединдустриалните времена“, заяви международна група изследователи под егидата на Глобалния въглероден проект в проучване, публикувано в Environmental Research Letters.

Още: Климат и кафе: Кои сортове за застрашени от изчезване? (КАРТА)

Метанът е вторият най-разпространен парников газ, произвеждан от човешката дейност, след въглеродния диоксид. Основните източници са селското стопанство, производството на енергия и органичните отпадъци, гниещи в депата за отпадъци.

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

Въздействие

През първите 20 години въздействието му върху атмосферата е около 80 пъти по-силно от това на въглеродния диоксид, но той се разгражда по-бързо от CO2.

Това открива възможност за рязко намаляване на въздействието върху климата в краткосрочен план. Изследователите обаче установяват, че въпреки усилията за намаляване на емисиите на метан, концентрацията на този газ в атмосферата продължава да се увеличава.

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Туризмът в Албания е заплаха за речните води

През 2000 г. в атмосферата са били добавяни средно по 6,1 милиона тона метан годишно.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

През 2010 г. те нарастват до 20,9 милиона тона годишно. През 2020 г. той достига 41,8 милиона тона.

Емисиите

„Антропогенните (причинени от човека) емисии продължават да се увеличават в почти всички останали страни в света, с изключение на Европа и Австралия, които показват бавна тенденция на намаляване“, заяви изпълнителният директор на Глобалния въглероден проект Пеп Канадел, един от съавторите на изследването.

Още: Съвсем не е безобидно: защо Черно море променя цвета си

Най-голямото увеличение идва от Китай и Югоизточна Азия и е свързано предимно с добива на въглища, производството на нефт и газ и депата за отпадъци, установяват изследователите, предаде БГНЕС.

Ла Ниня

Метеорологичното явление Ла Ниня също е довело до увеличаване на метана от природни източници, казаха те.

Спадът в замърсяването с азотни оксиди през 2020 г., когато използването на транспортни средства рязко намаля поради пандемията от Ковид-19, имаше парадоксално въздействие. То е от ключово значение за предотвратяване на натрупването на метан в атмосферата.

Още: Смъртоносен смог: 7% от смъртните случаи в големите градове в Индия са заради въздуха

Нарастващото замърсяване с метан подкопава усилията да се предотврати повишаването на средната температура на Земята с повече от 2,0 °С над прединдустриалните нива.

Глобално обещание

През 2021 г. Европейският съюз и Съединените американски щати стартираха „Глобално обещание за метан“ за намаляване на глобалните емисии на метан с 30 % спрямо нивата от 2020 г. до крайната дата 2030 г.

Повече от 150 държави са се присъединили към него - но не и Китай, Индия или Русия.

Още: Преживяхме 12 рекордно топли месеца (ГРАФИКИ)

„Точно сега целите на Глобалния ангажимент за метан изглеждат толкова далечни, колкото пустинен оазис“, обясни водещият автор на статията в Environmental Research Letters, ученият от Станфордския университет Роб Джаксън.

„Всички се надяваме, че те не са мираж“, добави той.

Китай и Съединените щати се подготвят да бъдат домакини на среща на високо равнище за парниковите газове, различни от CO2, по-късно тази година, което може да повиши перспективата за по-нататъшни ангажименти от страна на правителствата. 

6 места, в които може да се спасим от климатичните промени (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес