Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Климатолози очакват рекордно топла зима с 95% вероятност

03 декември 2023, 08:45 часа • 20102 прочитания

Климатолози от Китай установиха, че средните температури на Земята през зимата на 2023 – 2024 г. ще бъдат рекордно високи, с 95% вероятност да надвишат средните стойности за последните десетилетия с около един градус по Целзий. Това съобщават от пресслужбата на Института по физика на атмосферата към Китайската академия на науките.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

"Проведените от учени изчисления показват, че рекордно високи температури ще се установят в много региони в средните ширини на Евразия и голяма част от Новия свят. В същото време общата глобална повърхностна температура на Земята с вероятност 95% ще постави нов рекорд през зимата на 2023 – 2024 г. Температурите ще се повишат особено силно в Китай, където зимата ще бъде най-топлата от 1991 г.“, се казва в съобщението.

Това откритие е направено от група китайски климатолози, ръководени от Джън Фей, доцент в Института по атмосферна физика на Китайската академия на науките, докато изучавали как климатът на планетата се е променил през последната година, която досега е най-горещата година за цялата история на наблюденията. Според настоящите оценки на климатолозите температурите през последните 12 месеца са били с 1,25 градуса по Целзий или повече по-високи от типичните стойности за началото на ХХ век.

Учените предполагат, че тези рекордни цифри са свързани не само с ускоряването на антропогенното глобално затопляне, но и със засилването на климатичния феномен Ел Ниньо. Същият този феномен, както открили Фей и колегите му, използвайки три различни глобални климатични модела, ще направи зимата на 2023 – 2024 г. рекордно топла с 95% вероятност.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Температурите ще се покачат особено силно не само в Арктика, където ще бъдат с 1,2 – 1,4 градуса по Целзий над прединдустриалните стойности, но и в Китай и страните от Централна Азия, където този показател ще надхвърли нормата с 1,1 – 1,2 градуса по Целзий. По аналогичен начин ще се покачат температурите в Канада и Аляска, както и в екваториалните райони на Южна и Централна Америка, както и в някои райони на Южна Африка и Северозападна Австралия.

В същото време зимните температури ще останат ниски или дори ще се понижат значително в Западна Европа, европейските региони и руския Далечен изток, както и в Съединените щати и Аржентина. Това се дължи и на промените в характера на движението на въздушните маси над Тихия океан и други региони на планетата, които са свързани с Ел Ниньо, заключават изследователите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес