На 150 мили от бреговете на едно от най-студените места на света – Аляска, няма лед. Това показва анализ на Американската климатологична служба.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
"Във водите край Аляска няма лед. Това определено е екстремна година – дори и по по-модерните стандарти за промяната в Арктика", коментират Рик Томан, специалист по климатология в Центъра за оценка на климата в Аляска и Уолт Майер, учен в Националния център за снеговалежите на САЩ, пише Mashable.
Според официални данни, през 2017 година също е имало такова положение, но през тази година пълното разтопяване на леда е станало много по-рано. А през март, в Берингово море също на практика е нямало лед. По думите на Томан, големият проблем е, че в Арктика почва да преобладава т.нар. млад лед, а той е много по-уязвим на климатични промени т.е. топи се по-лесно. А резултатът е ужасяващ – през миналата година ледът в Арктика е бил с 47% по-малко, отколкото е бил средно за периода 1979 – 2018 година. Зак Лейб, доктор от Университета в Калифорния, казва, че температурата на въздуха в Арктика се вдига над два пъти повече, отколкото е средната температура в глобален мащаб.
Last month set the lowest July #Arctic sea ice volume on record in this data set (PIOMAS). The volume was about 47% less than the 1979-2018 average!
+ Additional graphics: https://t.co/uzWknWmNnX pic.twitter.com/fEPDI0bv7sОще: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
— Zack Labe (@ZLabe) August 5, 2019
Друг сериозен проблем е океанът – по-тъмните води всъщност не отразяват, а абсорбират слънчевата светлина, съответно стават по-топли и ледът се топи. Получава се омагьосан кръг, а последствията стават все по-сериозни.