Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Климатичните промени могат да "събудят" забравената едра шарка

17 август 2016, 21:47 часа • 4528 прочитания

Смъртоносната едра шарка, напълно заличена от 1977 година насам благодарение на ваксините, има опасност да се завърне, тъй като заради климатичните промени замръзналата сибирска тундра се топи и забравеният вирус може да бъде освободен от телата на хора и животни, загинали при епидемия отпреди около 120 години, пише в. “Индипендънт“.

Някога болестта е била една от най-страшните и смъртоносни като при 30% от заразените е изходът е бил фатален.

Учени смятат, че спорите на антракс от мъртви хора и елени вече са заразили 24 пациенти, които са в болница в Салехард близо до руското северно крайбрежие.

Здравни експерти предупреждават, че може да има и по-фатални последици.

Борис Кершенголц от сибирския клон на Академията на науките обясни, че през 1890 година е имало епидемия от едра шарка, като в един от градовете 40% от населението е починало. Телата са били погребани под горния слой на брега на река Колима.

“Сега, малко повече от 100 години по-късно, водите на Колима започват да корозират крайбрежието. Топенето ускорява процеса на корозия“, казва той.

“Вратата към подземния свят“ в Сибир е предупреждение за климатичните промени.

След откритите спори на антракс на полуостров Ямал в Северозападен Сибир, близо до Салехард, учени от базирания в Новосибирск Център по вирусология и биотехнологии са направили проучвания и за други заболявания.

Те са открили трупове с рани, наподобяващи белезите, които е оставяла едрата шарка, предаде Mediapool.

Експертите са работили със защитно облекло поради потенциален риск от заразяване и въпреки че не са открили самия вирус, са попаднали на фрагменти от неговата ДНК.

Вечните ледове в региона Якутия обикновено се топят с между 30 и 60 сантиметра годишно, но тази година е с повече от метър, съобщи Михаил Григориев от Института по ледовете.

“Скалата и почвата на Якутия съдържат много лед и размразяването може да разхлаби почвата доста бързо, така че е твърде вероятно стари гробове на добитък да излязат на повърхността. Някои гробове, изкопани в миналото са само с три метра дълбочина, покрити с много тънък слой на почвата. Спорите на антракса сега са на свобода“, посочи той.

Въпреки че експерти казват, че глобалното затопляне може да повлияе на вируси и да ги "събуди", те не са единодушни за това дали телата на хората, които са починали от болестта едра шарка, все още могат да съдържат активен вирус на вариола вера.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес