Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв ще бъде сезонът на атлантическите урагани 2016?

11 април 2016, 08:15 часа • 2568 прочитания

"Студената капка" в северната част на Атлантическия океан представлява голяма област аномално студена морска повърхност, разположена източно от Нюфаундленд и южно от Гренландия.

Взаимодействието на океанските течения с тази област може да се окаже решаващ фактор в сезона на ураганите в Атлантика през 2016 година, смятат експерти.

"Тази област с по-студена вода започна да се образува преди няколко години и в последно време е станала по-голяма и устойчива", казва Дан Котловски, експерт по атлантическите урагани.

Като отчитат всички възможни фактори, синоптиците прогнозират 14 тропически бури и урагани в Атлантика през този сезон, което е с 2 повече от нормата.

Ако студената вода се придвижва на юг през Източния Атлантик, а след това – на запад, в тропическите части, това ще понижи температурата на повърхността на морето в региона, където се образуват 85% от атлантическите тропически бури.

Също това може да измени състава на дълбоките океански течения, да повлияе на солеността на водата и картината на затоплянето на водата, наблюдавана от 1995 година, да се превърне в период на нейното охлаждане.

При всеки от тези сценарии тропическата ураганна активност в Атлантика ще бъде ограничена.

Ако сценариите не се оправдаят, температурата на повърхността на морето ще остане основно по-топла от обичайното, в резултат на което сезонът на ураганите ще бъде по-активен, отколкото през последните три години.

В такъв случай според експертите сегашният Ел Ниньо ще отслабва, което в резултат ще доведе до стандартния климатичен модел от края на пролетта и началото на лятото.

"Ла Ниня се характеризира с по-студена от обикновено температура на океанската вода в Тихия океан близо до екватора. Главният въпрос се заключава в това, ще преминем ли към Ла Ниня, както предвиждаме сега", отбелязва Котловски.

Когато това се случва, в регионите на възникване на атлантическите урагани в Атлантика се отбелязва по-малко изместване на ветровете и се увеличава потенциалът за зараждане на по-голямо количество тропически бури.

"Установено е, че някои сезони на ураганите, които са последвали прехода от Ел Ниньо към Ла Ниня, са били много активни. Възможно е да направим скок от едната крайност към другата, от сезона от последните три години, когато ураганната активност беше под нормата, към активна 2016 година", заключава експертът.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес