Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са последиците от климатичните промени през 2020 г. за Азия

26 октомври 2021, 09:22 часа • 1442 прочитания

През 2020 г. Азия е преживяла най-горещата си година в историята, съобщи ООН преди срещата на върха COP26, като екстремните климатични условия са нанесли тежки поражения върху развитието на континента, съобщи АФП.

В годишния си доклад "Състояние на климата в Азия" Световната метеорологична организация към ООН заяви, че всяка част на региона е била засегната.

"Екстремните метеорологични условия и въздействията на изменението на климата в Азия през 2020 г. са причинили смъртта на хиляди хора, разселили са милиони други и са стрували стотици милиарди долари, като същевременно са нанесли тежки поражения на инфраструктурата и екосистемите", заяви СМО. "Устойчивото развитие е застрашено, като се увеличават продоволствената и водната несигурност, рисковете за здравето и деградацията на околната среда."

Докладът излиза дни преди COP26 - конференцията на ООН за изменението на климата, която се провежда в Глазгоу от неделя до 12 ноември.

В доклада се посочват и общите средногодишни загуби, дължащи се на свързаните с климата опасности. Китай е претърпял загуби за около 238 млрд. долара, следван от Индия с 87 млрд. долара, Япония с 83 млрд. долара и Южна Корея с 24 млрд. долара.

Но като се вземе предвид размерът на икономиката, средните годишни загуби се очаква да достигнат 7,9% от брутния вътрешен продукт за Таджикистан, 5,9% за Камбоджа и 5,8% за Лаос.

Продължително разселване

Прогнозите са, че повишената топлина и влажност ще доведат до ефективна загуба на работни часове на открито на целия континент, което може да струва много милиарди долари.

"Опасностите, свързани с времето и климата, особено наводненията, бурите и сушите, оказаха значително въздействие в много страни от региона", заяви ръководителят на СМО Петери Таалас. "В своята съвкупност тези въздействия нанасят значителни щети на дългосрочното устойчиво развитие."

Много от свързаните с времето и климата разселвания в Азия са продължителни, като хората не могат да се върнат по домовете си или да се интегрират на местно ниво, се казва в доклада.

През 2020 г. наводненията и бурите са засегнали приблизително 50 милиона души в Азия, което е довело до повече от 5000 смъртни случая. Това е под средната годишна стойност за последните две десетилетия (158 млн. засегнати и около 15 500 смъртни случая) "и е свидетелство за успеха на системите за ранно предупреждение в много страни в Азия", като са обхванати около седем от всеки десет души.

През най-топлата година в Азия средната температура е била с 1,39 градуса по Целзий по-висока от средната за периода 1981-2010 г. Регистрираната в руския град Верхоянск температура от 38,0 С е най-високата известна температура на север от Полярния кръг.

Ледниците се свиват

През 2020 г. средните температури на морската повърхност са достигнали рекордно високи стойности в Индийския, Тихия и Северния ледовит океан. Температурите на морската повърхност и затоплянето на океаните в Азия и около нея се увеличават повече от средното за света. В Арабско море и в части от Северния ледовит океан те се затоплят с повече от три пъти по-висока скорост от средната.

Минималната площ на арктическия морски лед (след разтопяването през лятото) през 2020 г. е втората най-ниска в сателитните записи от 1979 г. насам. На Тибетското плато и в Хималаите има приблизително 100 000 кв. км ледници - най-големите обеми лед извън полярните региони и източник на 10 големи азиатски реки.

"Намаляването на ледниците се ускорява и се очаква до 2050 г. масата им да намалее с 20-40%, което ще се отрази на живота и поминъка на около 750 милиона души в региона", се казва в доклада. "Това има сериозни последици за глобалното морско равнище, регионалните водни цикли и местните опасности като свлачища и лавини."

Една четвърт от мангровите гори в Азия се намират в Бангладеш. Въпреки това мангровите гори в страната, изложена на тропически бури, са намалели с 19% от 1992 до 2019 г., се казва в доклада. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес