Британски биолози са проследили промените в метаболизма при хората при висока температура и влажност. Те установили, че животът при постоянна горещина от 40 градуса по Целзий води до рязко ускоряване на човешкия метаболизъм. Това показва, че способността на хората да се адаптират към високите температури е ограничена, съобщава Британското дружество за експериментална биология (SEB).
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
„Много работа е посветена на изследването на оптималния температурен диапазон за живота на различни животински видове. Той е изследван от гледна точка на минималната скорост на метаболизма и следователно ниския разход на енергия. Странно, но много по-малко е известно за горните граници на неутралната за човека температурна зона“, отбелязва професорът от университета Рохамптън в Лондон Люис Халси.
Температурата на Земята отбеляза рекорд през последната седмица
През последните години климатолозите започнаха да се опасяват, че по-нататъшното повишаване на температурите в най-горещите региони на света може да ги направи негодни за живот. Това може да се случи през следващите десетилетия в страните от Персийския залив и Южна Азия, където бързото повишаване на летните температури е придружено от повишаване на влажността на въздуха. Такава комбинация от фактори забавя процеса на охлаждане на тялото.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Както отбелязват авторите, учените все още не знаят точно колко добре човешкият организъм може да се адаптира към постоянно високи температури на околната среда и какви максимални температури може да издържи. За да разберат, британски учени провели серия от експерименти с участието на тринадесет доброволци. Тези хора се съгласили да прекарат един час в условия, които могат да се установят в най-горещите райони на Земята през следващите десетилетия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Учените настанили доброволците в специално оборудвана лабораторна камера и проследили как се променяло нивото на метаболитната активност на организма на участниците с повишаване на температурата и влажността. За целта изследователите измервали честотата на дишане и наблюдавали работата на сърцето с помощта на ехокардиограф, а доброволците поставяли маска, която фиксирала количеството консумиран кислород.
Проведените наблюдения показали, че скоростта на метаболизма на доброволците се ускорила драстично, когато температурите в лабораторията били между 40 и 50 градуса по Целзий. Това се случвало както при ниски, така и при високи нива на влажност. При температура от 40 градуса по Целзий метаболизмът на участниците се ускорил с около 35%, а при жега от 50 градуса и високи нива на влажност този показател нараснал с още 13%.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
Рязкото ускоряване на метаболизма по думите на авторите не можело да се обясни напълно с това, че тялото на участниците изразходвало повече калории поради учестен пулс, дишане и по-активно изпотяване. Според изследователите това показва, че адаптивните способности на човешкото тяло са били на предела си.
По думите на учените на около 40 градуса по Целзий може да се намира горната граница на така наречената термонеутрална зона – температурният диапазон, при който човешкото тяло изразходва минимално количество енергия в състояние на покой. Тази особеност на човешкия метаболизъм следва да се отчита при изготвянето на мерки, насочени към борба с последиците от глобалното затопляне, заключават изследователите.