Първият месец на 2016 г. е поставил температурен рекорд, като е станал най-топлият януари за последните 135 години. Учените очакват подобна статистика и за февруари, съобщават климатолозите от проекта Climate Central.
Специалистите отбелязват, че температурата в различни ъгълчета на планетата (особено в арктическите и полярните области на Северна Америка и Евразия) вече четвърти месец стабилно с градус превишават нормите.
За изключение може да се смятат само Антарктида, Скандинавия, Източна Африка и южната част на Сибир – на тези територии не е отбелязано затопляне.
Учените очакват нови температурни рекорди и в бъдеще. Подобни процеси според изследователите ще се дължат на високото ниво на парникови емисии, а също и на явлението Ел Ниньо (Южна осцилация), което се характеризира с колебания на температурите от повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан, което има съществено влияние върху климата.
Изминалата 2015 година, по оценка на Световната метеорологична организация, НАСА и руската Росхидромет, беше отбелязана като най-топлата за цялата история на наблюдения – типичните стойности на температурите са били превишени с 0,5-1 градуса.