Повече от 600 младежи в Швеция, сред които и активистката Грета Тунберг, подадоха иск срещу шведската държава, обвинявайки я в бездействие по отношение на климата - първият такъв иск в страната, информира АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
"Никога досега в шведската правна система не е имало толкова мащабно дело", заяви Ида Едлинг, член на организацията "Аврора", която стои зад иска. Искът, символично внесен в Стокхолмския окръжен съд по време на протест в града, преди това е бил подаден по електронен път в друг съд в Стокхолм, заявиха от "Аврора".
Съдебният иск, който се подготвя от две години, идва в момент, когато новото дясно правителство на Швеция е подложено на нарастващи критики заради неадекватните цели в областта на климата. Моа Видмарк, 19-годишна студентка, заяви, че участва в демонстрацията, защото "климатичната криза е тревожна и страшна - вървим към катастрофа".
Въпреки че искът е първият в шведските съдилища, в Европейския съд по правата на човека шестима португалски младежи вече заведоха дело срещу Швеция и 32 други държави, обвинявайки ги, че не са се справили адекватно с климатичната криза. "Ако спечелим, ще има присъда, която ще гласи, че шведската държава е длъжна да направи своя дял от глобалните мерки, необходими на света, за да постигне целта от максимум 1,5 градуса увеличение на температурите спрямо нивото от 1990 година", каза Ида Едлинг.
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
През последните години все повече организации и граждани се обръщат към съдилищата, за да критикуват това, което според тях е бездействие на правителството по отношение на климата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
ОЩЕ: ООН създава система за ранно предупреждение при климатични катастрофи
През декември 2019 г. Върховният съд на Нидерландия нареди на правителството да намали парниковите газове с поне 25% до 2020 г. по знаково дело, заведено от екологична група. А във Франция в подобен случай над два милиона граждани дадоха под съд френската държава за това, че не е предприела действия срещу изменението на климата.
В доклад, публикуван по-рано тази седмица, Шведският институт по метеорология и хидрология съобщи, че средната температура в Швеция се е повишила с близо 2 градуса по Целзий от края на XIX в., което е два пъти по-бързо от средното за света. Снежната покривка вече остава две седмици по-малко, а валежите са се увеличили.
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника