Това е реката, за която се твърди, че е напоила библейската Едемска градина и е помогнала за раждането на самата цивилизация. Но днес река Тигър загива.
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
Мрачното заключение е на екип на АФП, пътувал по 1500-километровото трасе на реката през Ирак - от суровия кюрдски север до Персийския залив на юг. Той документира на видео екологичната катастрофа, която принуждава хората да променят древния си начин на живот, пише БГНЕС.
Човешката дейност и климатичните промени са задушили някогашното могъщо пълноводно поречие през Ирак. Именно там Тигър, заедно с реката близнак Ефрат, превръща Месопотамия в люлка на цивилизацията преди хиляди години. Ирак може да е богат на петрол, но след десетилетия на война страната е измъчвана от бедност и засушаване.
Река Тигър, която свързва известните градове Мосул, Багдад и Басра, е затлачена от язовири, повечето от които нагоре по течението в Турция, и от намаляващите валежи.
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове
Още: Твърде скоро: Настъпва краят за императорския пингвин
Засегната от едно природно бедствие след друго, според доклад на ООН, Ирак е една от петте страни, които са най-силно засегнати от климатичните промени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Природата алармира: Покривката на Арктика е критично ниска
От април нататък температурите надхвърлят 35 градуса по Целзий, а силните пясъчни бури често обагрят небето в оранжево и покриват страната с прахоляк.
През летните месеци живакът се покачва до 50 градуса по Целзий - близо до границата на човешката издръжливост - а честите прекъсвания на електрозахранването спират климатиците на милиони хора.
ОЩЕ: България с най-ниски икономически загуби в резултат на климатичните промени в ЕС
Още: Прогноза на учени: Идва "камшичен удар" от наводнения и суши
Още: В най-сухото място на Земята водата се крие пред погледа на всички