Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание „Лансет“ нарича явлението „глобална синдемия“. Статията разглежда каква е връзката между наднорменото тегло и емитирането на парникови газове и защо промените в климата засягат непропорционално хората с излишни килограми. Това пише в своя статия за Климатека д-р Зорница Спасова е главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването.
Още: Превенции за детското затлъстяване
Какво е затлъстяване?
Затлъстяването се определя чрез стойностите на индекса на телесната маса (ИТМ) – медико-биологичен показател, който определя телесното тегло. ИТМ се измерва в килограми на квадратен метър по формулата: ИТМ = Т/В2 – където Т е теглото в кг, а В – височината в метри. Човек има наднормено тегло при стойности на ИТМ между 25 и 30, а при над 30 се счита, че има затлъстяване.
Още: Топлинен рекорд: 2024 г. е била най-горещата година в историята на Китай
Според Световната федерация за борба със затлъстяването, броят на възрастните с този проблем ще нарасне от 0,81 млрд. през 2020 г. на 1,53 млрд. през 2035 г.
От тях 79% ще живеят в страни с ниски и средни доходи. От 1975 г. насам броят на хората със затлъстяване се е утроил. Излишните килограми водят до злокачествени и сърдечно-съдови заболявания. В САЩ, например, 61% от пациентите, диагностицирани със захарен диабет, са със затлъстяване. Проблемът и в България е много сериозен – 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване. Почти всяко трето дете между 5 и 19 г. е със затлъстяване (32%), по данни на Българската асоциация за изучаване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания.
Връзка с климата
Още: Един от шест души в Италия прекалява с алкохола
Доклад на списание „Лансет“, публикуван през 2019 г., подчертава, че „затлъстяването, недохранването и изменението на климата си взаимодействат” и нарича това „глобална синдемия“. Според авторите, тя „ще остане най-голямата причина за лошо здраве във всяка отделна страна“ и ще „засяга непропорционално по-бедните“. Бедността засилва ефектите от синдемията, но и самата синдемия задълбочава и поддържа бедността. Докладът определя още, че цената на затлъстяването е около 3% от световния БВП, а ако изменението на климата продължи без ограничения, загубите могат да достигнат над 7% от световния БВП до 2100 г.
С повишаването на температурите, хората са склонни да намаляват физическата си активност и да имат по-малко адаптивна термогенеза (процес, при който тялото произвежда топлина). Това може да доведе до увеличаване на въглеродния отпечатък. Авторите на систематичен обзор на около 50 проучвания идентифицират 3 основни механизма, чрез които свързват глобалното затопляне и затлъстяването:
Причините
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Урбанизация, транспорт и селско стопанство: Промените в използването на земята, урбанизацията и моторизираният транспорт, както и натискът върху селското стопанство, свързани с нарастващото население и индустриализацията, водят до повишени емисии на парникови газове. Това подпомага глобалното затопляне и допълнително стимулира епидемията от затлъстяване чрез преход към нездравословно хранене и намаляване на физическата активност.
Пряко въздействие на глобалното затопляне: Глобалното затопляне активира климатичните промени, които водят до недостиг на храна, заради компрометирани реколти. Цените рязко се променят.
Затлъстяването като фактор за глобалното затопляне: Епидемията от затлъстяване сама по себе си допринася за глобалното затопляне, тъй като увеличеното телесно тегло намалява адаптивната термогенеза, тялото изразходва по-малко енергия и консумира повече ресурси.
Още: Това са 20-те най-затлъстели държави в света: А на кое място сме ние?
Ендотермите – топлокръвните организми, каквито сме и ние – изразходват повече енергия, когато приемат по-студена храна. Скорошно проучване показва, че притежаването на микровълнова печка е свързано с леко увеличение на индекса на телесна маса (ИТМ) и затлъстяването (2.1 кг повече), докато притежаването на друг кухненски уред не е свързано с повишен ИТМ или тегло.
Същата логика важи и за други вещества, които ендотермите въвеждат в телата си, като въздуха. При равни други условия, хората са по-затлъстели в по-топъл, отколкото в по-студен климат. Установено е, че температурата на въздуха има толкова голям ефект върху ИТМ, колкото възрастта и правенето на леки физически упражнения.
Затлъстяването и глобално затопляне
Още: Италианците затлъстяват в последните 20 години
Изследователи от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина предполагат, че хората с наднормено тегло отделят повече емисии въглероден диоксид, отколкото слабите хора. Те изчисляват, че всеки човек с наднормено тегло генерира приблизително около 1 тон въглероден диоксид на година повече от някой с нормално тегло.
По-тежките хора се нуждаят от повече храна. Разходът на енергия се увеличава с повишаване на ИТМ – авторите изчисляват, че по-тежкото население изисква 19% повече хранителна енергия за дневните си енергийни нужди. Колкото по-голяма е популацията на хората със затлъстяване, толкова повече храна трябва да се произвежда, което може да увеличи емисиите от селскостопанския сектор, който вече допринася за 1/3 от глобалното затопляне.
Затлъстяването също така увеличава емисиите на въглероден диоксид чрез допълнително натоварване на транспорта. Населението с наднормено тегло се нуждае от допълнително гориво за придвижване на по-тежки тела, което води до увеличение на годишните емисии на парникови газове с между 0,4 и 1,0 гигатона годишно. Оценката се основава на взаимодействието между повишеното използване на автомобили, по-голямото потребление на енергия, необходима за придвижване на тежки хора, и намалената физическа активност.
Още: 200 научни организации: Климатичните промени са причинени от човешките действия (ГРАФИКИ)
Някои авиокомпании вече заявяват намерение да въведат допълнителна такса за пътници с по-големи размери за това, че ползват повече място, но и поради по-голямото им тегло, изискващо повече гориво за транспортирането им.
Ниска физическа активност
Интензивната физическа активност и спортуването на открито са противопоказни при много горещо време, екстремни валежи и други неблагоприятни метеорологични явления, които зачестяват с глобалното затопляне. Това обаче предразполага към ниска физическа активност и заседнал начин на живот, които водят до натрупване на излишни килограми. Повишеното замърсяване на въздуха с фини прахови частици също е свързано с намалена физическа активност.
Още: Защо няма дебели японци: 5 трика, които спазват стриктно
Същевременно, здравето на хората със затлъстяване е по-уязвимо на климатичните промени. Възрастните хора с наднормено тегло и затлъстяване са изложени на по-голям риск от заболявания или наранявания, свързани с топлината. При тях смъртността по време на горещата вълна в Европа през 2003 г. е била двойно по-висока в сравнение с индивидите без затлъстяване. Топлинният удар се появява много по-често при хора с излишни килограми в сравнение с тези с нормално тегло поради намалената способност за разсейване на топлината.
Още: Лош навик, който може да бъде животозастрашаващ
С нарастването на екстремните метеорологични явления плодовете и зеленчуците ще поскъпнат, което ще затрудни поддържането на здравословна диета. Така например, климатичните промени в Етиопия увеличиха средната цена на доматите с 310% между 2009 г. и 2015 г. Повишената цена може да тласне населението към консумация на повече преработени храни и напитки, които се основават на евтини съставки като захар и масла, и често включват множество консерванти, оцветители и овкусители. Въпреки че не всички преработени храни са нездравословни, високият прием на тези хранителни продукти е свързан с лошо качество на диетата, затлъстяване и развитие на хронични неинфекциозни заболявания.
Консумацията на месо
Още: Барселона и Майорка може да се "превърнат в пустиня" до 2050 г.
Проучване от 2016 г. показа, че високата консумация на месо е най-добрият показател за разпространението на затлъстяването. Консумацията на месо традиционно се увеличава с повишаването на благосъстоянието на населението по света. Глобалното производство на месо е нараснало от 71 млн. т. годишно през 1961 г. до 318 млн. т. през 2014 г., като се очаква да се увеличи допълнително до 455 млн. т. към 2050 г. Потреблението на глава от населението се е удвоило от 20 кг на 43 кг на човек годишно от 1961 до 2014 г.
Още: Тихи симптоми на омазнен черен дроб: Опасното състояние, което засяга и много деца
Червеното месо е добре известен източник на парникови газове, особено метан и азотен оксид от чревна ферментация, оборски тор и торене. Като се има предвид, че добитъкът използва приблизително 70% от земеделската земя и е основен двигател на обезлесяването, нарастващото търсене и увеличеното производство на месо могат да имат ужасни последици за климата на Земята.
Изчислено е, че диетите с по-малко месо, като средиземноморската диета, намаляват емисиите на парникови газове със 72%, използването на земя с 58% и потреблението на енергия с 52%.
Още: Епидемия от затлъстяване: Над 200 млн. души с наднормено тегло в САЩ до 2050 г.
Още: Не можете да отслабнете? Учените откриха генетична причина
Според проучване, проведено в САЩ през 2015 г., възрастните с несигурна храна имат 32% по-висока вероятност да бъдат затлъстели. Хранителната несигурност има връзка със затлъстяването, независимо от нивото на образование и доходите. Няколко механизма биха могли да обяснят тази връзка. Първо, хората с хранителна несигурност биха могли да компенсират приема на калории, когато храната е налична, така че общият прием на храна да е по-голям. Второ, липсата на храна може да накара тялото да използва енергията по-ефективно и да се стреми да увеличи запасите от телесни мазнини в отговор на хранителния недостиг.
Още: Ето как да разберем идеалното тегло за нашата височина и възраст с няколко лесни стъпки
Трето, енергийно плътните храни, като храни с високо съдържание на добавена захар и мазнини, често са по-евтини. Свръхконсумацията им може да доведе до по-висок енергиен прием и до затлъстяване. Не на последно място, хранителната несигурност е свързана с отрицателни психологически последици, като тревожност и депресия. Някои от тези негативни последици могат също да допринесат за затлъстяването.
Затлъстяването и недохранването (на което също влияят промените в климата) също си взаимодействат. Недохранването в ранна възраст е предиктор за по-късно затлъстяване. Биологичните и социалните механизми, които обясняват тази връзка, включват приноса на недохранването на плода и бебето, хранителната несигурност и лошото качество на диетата, характеризиращо се с ниско разнообразие от здравословни храни.
Натоварва здравната система
Още: Реките в Аляска стават оранжеви - причината изненада дори учените
Установено е, че хората с наднормено тегло използват по-често здравни услуги, подлагат се на повече операции и им се изписват 2 пъти повече рецепти в сравнение с хората със здравословно тегло. Здравната система произвежда около 5% от глобалните парникови газове, затова увеличаването на дела на затлъстелите, освен че ще я натовари допълнително, ще допринесе и за промяната на климата.
Решения
Комбинирането на климатичните политики с тези за опазване на човешкото здраве и по-стриктната регулация на бизнеса са добри решения за атакуване на синдемията от затлъстяване и недохранване. Освен че е въпрос на личен избор, по-честото използване на градски транспорт, ходенето пеша или карането на колело могат допълнително да се подкрепят от подобряване на инфраструктурата или други насърчаващи методи, които да направят това поведение масово.
Още: Учен от Швейцария с мрачна прогноза за климата в България и света
По-малко автомобили на пътя означава по-малко емисии на парникови газове и по-чист въздух, а по-високата физическа активност означава по-здрави хора.
Това съвсем естествено ще сниши търсенето на петрол, поддържането на нормално тегло ще се улесни и така количеството на нужната храна ще намалее. От това ще падне и нейната цена.
Още: Как глобалното затопляне допринася за ръста на здравните проблеми и смъртността
Новите политики е добре да се фокусират върху поведението на големите международни корпорации, които често се намесват в създаването на регулации, пряко засягащи дейността им. Например, голяма част от маркетинга на нездравословни храни за деца или поставянето на предупредителни етикети върху преработени храни все още не са добре урегулирани. Други некоректни поведения на големия бизнес, които могат да бъдат смекчени на политическо ниво, включват:
- подкрепа на търговски и инвестиционни споразумения, които обвързват правителствата да защитават корпоративните инвестиционни интереси;
- противопоставяне или отхвърляне на данъците, които се прилагат за сладките напитки и богатите на енергия и бедни на хранителни вещества храни;
- лобиране за субсидии в полза на техния бизнес – селскостопански и транспортни. Така например, индустриите за изкопаеми горива и хранително-вкусовата промишленост, отговорни за задвижването на глобалната синдемия, в момента получават над 5 трилиона долара годишни субсидии от правителствата.
- Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Няма съмнение, че обществото ни трябва да положи максимални усилия за предотвратяване на промяната на климата и това несъмнено ще има положително въздействие върху превенцията на затлъстяването. Реципрочно, всяко ефективно действие, насочено към превенция и лечение на затлъстяването, може да има положителни ефекти не само върху отделните хора, но и на планетарно ниво, като забави глобалното затопляне.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век