Миналата 2016 г. е била най-горещата в историята, показват данни на ООН. Това потвърждава публикуваната по-рано информация на американски метеоролози, че 2016 г. е разбила всички досегашни рекорди, пише AFP..
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Изследването на Световната метеорологична организация е установило, че средните температури в световен мащаб са се покачили с 1,1 градуса по Целзий над тези в прединдустриалния период и с 0,07 градуса над последния рекорд, регистриран от 2015 г.
„2016 г. е извънредна година за световния климат и изпъква като най-горещата в историята“, заяви генералният секретар на агенцията Петери Талас.
„Дългосрочните индикатори за причинени от човека промени на климата, достигнаха до нови висоти през 2016“, допълни той в изявление.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
По думите му през миналата година са били разбити и рекордите за най-малко лед в Арктика и Антарктида, допълвайки, че Арктика се затопля два пъти по-бързо от средния световен темп.
Рекордни нива са достигнали и нивата на въглероден двуокис и метан в атмосферата. Тези два газа са и основните причинители на затоплянето. Те се отделят в атмосферата при горене на изкопаеми горива, а единственият начин тяхното влияние да бъде намалено е използването на алтернативни, възобновяеми източници на добив на енергия.
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Друг фактор за покачването на градусите през миналата година е бил и природният феномен „Ел Ниньо“, който е оказал влияние върху земните температури през втората половина на 2015 г. и първите шест месеца на 2016 г.
Миналата година рекордни жеги бяха регистрирани на много места в Азия и Близкия изток. В Палоди, Индия бяха отбелязани най-високите температури в историята на страната – 51 градуса по Целзий на 19 май.
Нов национален рекорд беше отбелязан и в Иран, където в град Делоран бяха отбелязани 53 градуса по Целзий на 22 юли. В кувейтския град Митриба термометрите също разбиха рекордите с 54 градуса по Целзий на 21 юли, което може да е и най-високата температура, измервана някога в Азия.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора