В навечерието на фестивала на българското документално и анимационно кино “Златен Ритон”, решихме да разгледаме темите за документалните филми и тяхното влияние върху публиката, заедно с културолога доц. д-р Теодора Стоилова - Дончева.
Още: Три заглавия от 29-ия София Филм Фест, които не бива да пропускате
Още: С политически послания и демонстрации откриха филмовия фестивал в Берлин (СНИМКИ+ВИДЕО)
Документалното кино преди и сега
Книгата ѝ “Българското посттоталитарно документално кино” проследява основните събития и процеси в документалното ни кино между 1989 и 2020 година, подчертавайки ключовите теми и творчески постижения.
Авторката анализира промените в киното след падането на тоталитарния режим, разкривайки нови перспективи и предизвикателства пред съвременните български режисьори.
Още: Анг Лий получи наградата за цялостно творчество на Гилдията на режисьорите в САЩ
Още: Ридли Скот привлече красивата Маргарет Куоли за новия си филм
Книгата предоставя дълбок поглед върху развитието на този жанр, откривайки многолика мозайка от истории, които формират днешното лице на българското документално кино.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кристофър Нолан ще снима част от новия си филм "Одисея" в Мароко
Още: Кои български филми ще са с премиери на 29-ия София Филм Фест?
В разговорът ни с нея, тя сподели предизвикателствата и затрудненията на българското документално кино днес и ни разказа какво стои зад филмите “Оглушителна тишина” и “Киноекстремисти”, на които тя е сценарист и които можем да видим в програмата на фестивала “Златен Ритон”.
Какви са най-големите проблеми на българското документално кино и какво можем да видим в интригуващите заглавия - вижте във видеото:
Още: Рекорден брой жени в главни роли в Холивуд през 2024 г.
Още: Още четири филма в Международния конкурс на София Филм Фест