Посолството на Великобритания, заедно с посолството на Украйна и посолството на Канада, има удоволствието да бъде съорганизатор на българската премиера на високо оценения от критиците документален филм на Сара МакКарти "След дъжда: Откраднатите от Путин деца се завръщат у дома". Документалният филм представя въздействащата история на украинските деца, които са били отвлечени и незаконно депортирани от руските сили по време на продължаващия и до момента военен конфликт, показвайки както силата и издръжливостта на децата, така и спешната нужда от международна подкрепа.
Прожекцията е част от програмата на тазгодишния 29-и София Филм Фест.
Още: Носителят на "Оскар" анимационен шедьовър "Потоп" вече е в кината в България
Филмът разказва историите на Вероника и Саша – две украински момичета, отвлечени от Русия, чиито семейства рискуват живота си, за да си ги върнат. По време на десетдневен престой в терапевтичен център в Естония момичетата постепенно споделят своите преживявания, включително факта, че са били информирани как ще живеят с нови родители.
Билетите за прожекцията на 31 март, от 18:00 часа са безплатни, но са ограничени – не забравяйте да вземете своя билет предварително от касата на Дома на киното.
Защита на бъдещето на уязвимите деца
Още: "Безветрие" на Павел Г. Веснаков е най-добър български филм на 29-ия София Филм Фест
Прожекцията има за цел не само да разкрие тези трогателни истории, но и да помогне за повишаване на осведомеността и да насърчи по-нататъшни действия за защита на правата и бъдещето на тези уязвими деца. Филмът дава трибуна на техните гласове. Той е емоционален разказ за ужасната несправедливост, която се стоварва върху обикновените семейства в Украйна, но също така е и вдъхновяваща демонстрация на това как заедно можем да работим за събиране на децата с техните семейства.
Повече от 19 500 украински деца са били принудително преместени или депортирани от руските власти в Русия. Приблизително 6000 украински деца са били преместени в мрежа от лагери за превъзпитание. Това няма никакво оправдание; разделянето на родители от децата им никога не бива да се използва като оръжие във войната.
Още: Човекът, чието изкуство Иран не успя да заключи в затвор: Мохамад Расулоф пред Actualno