ЗАЛА 1 на НДК | 19:00 | ОТКРИВАНЕ на 26-ия София Филм Фест
Не пропускайте вълнуващата среща с носителя на „Сребърна мечка“ от Берлинале 2022 „Двете страни на острието“ на първата дама на френското кино Клер Дени
София Филм Фест е първият фестивал в света след Берлин, който ще покаже творбата „Двете страни на острието“ на легендата Клер Дени. Филмът се представя в партньорство с Френския институт в България и посолството на Франция по случай Председателството на Франция на Европейския съюз.
Главните роли са поверени на великолепните Жулиет Бинош и Венсан Линдон.
Сюжетът проследява отношенията в една семейна двойка, която има стабилна връзка в продължение на десетилетие. Оказва се, че Сара не е безразлична към… най-добрия приятел на своя съпруг.
ДОМ НА КИНОТО | 18:00 |
Програмата продължава с представяне на акценти от фокуса "Жени-режисьори в европейското кино".
Полската режисьорка Агнешка Холанд е любим фестивален гост на публиката на София Филм Фест – през 2017 година бе удостоена с Наградата на София за нейния принос към изкуството на киното.
Най-новият ѝ филм „Шарлатан“ е вълнуващ разказ за човек, надарен с необикновени възможности, представен на фона на тоталитаризма през 50-те години, като сюжетът е вдъхновен от личната история на лечителя Ян Миколашек, който използва уменията си, за да лекува всички нуждаещи се от неговите знания и умения. Сред високопоставените му пациенти са и президентът на Чехословакия Антонин Запотоцки.
След като Запотоцки умира, Миколашек е арестуван от комунистическия режим…
ДОМ НА КИНОТО | 20:30 |
Носител на наградата „ЛУКС“ на Европейския парламент за 2019 година е филмът на Теона Стругар Митевска „Господ съществува, името й е Петруния“ (2019), разказващ историята на безработна жена, която успява да извади кръста от реката на Богоявление. Макар и да не се определя като феминистка, главната героиня отказва да се поддаде на исканията да върне кръста и решава да се бори за равни права. „Защо да нямам право на година щастие?“ – пита тя, тъй като „наградата“ за победителя в състезанието символизира именно това.
„Господ съществува, името й е Петруния“ записва в актива си още пет приза, сред които и Наградата на филмовата гилдия и наградата на Екуменическото жури на кинофестивала в Берлин ’19.