Някои бактерии могат да останат жизнеспособни дори във фризера, въпреки че вече не могат да се възпроизвеждат. И попадат в хладилника по съвсем обикновен начин – с храна: зеленчуци, плодове и билки, месо и месни продукти, птици и яйца. Освен това на повърхността на хранителните опаковки може да има неканени гости.
Трите най-опасни зони
Има три най-мръсни зони в домашния хладилник: отделение за зеленчуци, отделение за месо и птици и рафтове за млечни продукти.
Класически хладилен микроб
Листерията е класически хладилен микроб. До 30% от храните, съхранявани в хладилника, могат да бъдат замърсени с тези микроорганизми. За щастие повечето видове са непатогенни за хората.
Листерията е стабилна във външната среда, при ниски температури (4-6 ° C) има способността не само да се задържи дълго време, но и да се размножава, така че се чувства страхотно в хладилника.
Най-често живее в месни полуфабрикати или готови месни ястия, меки сирена, млечни продукти, студено пушена риба и морски дарове. Но случаи на инфекция с листерия са регистрирани и от сурови зеленчуци и салати.
Листерията причинява заболяване - листериоза. При повечето хора то протича под формата на остра чревна инфекция с благоприятен изход – оздравяване.
Как най-бързо да почистите хладилника: Спестете време и усилия
Ешерихия коли
Това е цяла група бактерии, които обикновено живеят в червата. Но има щамове, които са опасни за хората и могат да причинят опасни патологии. Най-често това „чужди“ варианти на E.Coli, влизащи в тялото отвън. Те провокират ешерихиоза - болест на мръсните ръце с признаци на класическа чревна инфекция, въпреки че могат да страдат и бъбреците. Опасни са месните продукти, плодовете, зеленчуците, билките, колбаси и сирене, сурово тесто и мляко, които се съхраняват на рафтовете на хладилника без опаковка, замърсявайки околните предмети.
Салмонела и опасна инфекция
Салмонелните бактерии провокират тежка чревна инфекция - салмонелоза. Най-опасни от гледна точка на инфекцията са мляко, различни видове месни продукти и яйца, заразени с бактерии. Заразяването е възможно и чрез зеленчуци, особено чрез домати с увредена кожа. Но най-често източникът стават яйца - патешки и гъши.
Почистете пожълтял хладилник с този разтвор - ще заблести като нов
Стафилококус ауреус
Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus) е постоянен спътник на хората, 25-40% от населението на нашата планета са носители на тази бактерия. Стафилококите колонизират кожата и лигавиците на горните дихателни пътища. Среща се навсякъде сред храните в хладилника, но се срещат особено големи колонии от тази бактерия, където продуктите се съхраняват не отделно, а смесени заедно: колбаси, отворени консерви, белени плодове и зеленчуци, готови ястия в близост до полуфабрикати и др.
Как да се предпазите от микроби в хладилника?
Съвременните хладилници като правило са оборудвани със система No Frost, която не изисква редовно размразяване. въпреки това, дори и най-сложният хладилник трябва да се изключва редовно и да се измива старателно.
Преди да поставите зеленчуците и плодовете в хладилника, не забравяйте да ги измиете. Спазвайте стриктно сроковете и правилата за съхранение на продуктите и не правете излишни запаси.
Сортирайте продуктите веднага след покупката, като избягвате съвместното съхранение на зеленчуци, месо, риба, извара и др. Готовите месни ястия не трябва да се съхраняват със сурово месо или зеленчуци.