Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо двигателят не трябва да се гаси веднага след спиране?

28 август 2023, 14:54 часа • 46850 прочитания

Често шофьорите, особено тези, които бързат, изключват веднага двигателя след като приключат дълго пътуване. Това обаче не се отразява добре на задвижващия агрегат и експерти препоръчват той да бъде оставен да поработи на празен ход поне 1-2 минути.

Първо, когато запалването е изключено, водната помпа спира да работи. Охлаждащата течност не циркулира, което може да доведе до локално прегряване след сериозно натоварване. Локалното прегряване от своя страна води до „коксуване" на двигателя, при което се образуват отлагания в буталната група, върху маслените пръстени и по стените на цилиндъра. Един от признаците за появата на проблем може да бъде увеличеният разход на двигателно масло.

Основни грешки при зареждане на бензин в жегата

Освен това, ако незабавно изключите двигателя след сериозно натоварване, дори и при горещо време, охлаждащата течност може да заври и да нанесе щети на системата. Образуваните въздушни мехурчета в един момент ще доведат до повишаване на налягането в системата и ексттрудиране на антифриз от спукани тръби. Двигателят ще трябва да се загрее по-дълго и печката ще започне да действа.

Още: Кои са най-честите грешки при ремонт на окачването?

Препоръката за оставяне на двигателя да поработи важи особено за собствениците на автомобили с турбокомпресор. Те в никакъв случай не бива да гасят двигателя веднага след спиране. След натоварването, на което е бил подложен агрегата по време на пътуване, особено ако то е било по-продължително, турбината трябва да се охлади. Затова е по-добре да да оставите двигателя да работи след спиране за още 2 до 3 минути. Маслото ще премахне излишната топлина и ще предпази устройството от преждевременни повреди.

Как да запазим двигателя на колата от прегряване през лятото?

 

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес