Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо дори най-надеждните двигатели често се повреждат

29 ноември 2024, 14:34 часа • 911 прочитания

Много шофьори вероятно са се сблъсквали със ситуация, при която дори много надежден двигател внезапно губи тяга, започва да прекъсва или изобщо отказва да стартира. Диагностиката поставя разочароваща диагноза - двигателят се нуждае от основен ремонт. Автомобилни механици обясниха защо дори изпитаните във времето двигатели често се оказват на ръба на сериозна повреда.

Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ

Още: Как да се измъкнете от снежна преспа без лопата или въже

Експерт: Двигателят на колата ще е като нов, ако правите това

Най-често причината за преждевременното износване на силовия агрегат изобщо не са дефекти в конструкцията, а човешкият фактор - небрежността на собственика на автомобила или грешките на сервизните служители.

Първото нещо, което трябва да запомните - прегряването е най-сериозната опасност за двигателя. Когато двигателят работи при твърде висока температура, буталата започват да се разширяват повече от нормалното. Минималните хлабини между буталата и цилиндрите изчезват, поради което металът започва да се трие в метал, оставяйки следи от надраскване по стените на цилиндъра.

Още: Stellantis удължи спирането на работа в основен завод

Още: Каква е разликата между моторни масла 5W-30 и 5W-40 и могат ли да се смесват?

В ранните етапи тези повреди може да не повлияят на работата на двигателя. Но веднага щом, например, бъде направено дълго пътуване с пълен товар, скритият дефект със сигурност ще се прояви напълно. Пренебрегването на диагностиката в този случай може да доведе не само до разходи за ремонт, но и до пълна подмяна на двигателя с вътрешно горене.

Какво да направи, ако двигателят прегрее?

Още: На колко атмосфери се помпят гумите на колата през зимата?

Още: Най-скъпата и най-бърза коледна елха в света струва 4,2 милиона долара

Друг от „скритите врагове“ на двигателя е горивото със съмнителен произход. Бензинът с ниско октаново число провокира явлението детонация, при което сместа въздух-гориво изгаря неравномерно, което води до прегряване на компонентите на двигателя.

Лошото качество на моторното масло или ненавременната му подмяна действа бавно, но сигурно. Една от първите жертви е клапанният механизъм. Ако чуете почукване на клапана, това е тревожен сигнал: проблемът може да е в износени хидравлични компенсатори или дори в счупени пружини на клапана. Тези проблеми често се причиняват от отлагания, причинени от масло, което не отговаря на спецификациите на двигателя.

Още: С по-меки или по-твърди гуми - кое крие повече опасности през зимата?

Още: Какво не можете да правите с колата си в студено време

Един от най-сериозните повреди е клин в двигателя. Това се случва, когато лагерите на коляновия вал останат без подходящо смазване и металните повърхности на вала започнат да влизат в контакт с лагера. В резултат на това втулката се движи и блокира работата на вала. Може да има няколко причини, но всички те са свързани с нарушаване на нормалната работа на системата за смазване. Например, това може да е неизправност на маслената помпа, която не е в състояние да осигури равномерно подаване на масло.

Кои са основните признаци на „убития“ двигател

Но това не е всичко - запушен маслен филтър е друга опасност, която кара байпасния клапан просто да не се справи със задачата, като не осигурява правилния поток на маслото. В допълнение, задръстване на двигателя с вътрешно горене може да възникне просто поради ненавременна смяна на маслото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес