Широко разпространеното схващане e, че електромобилите са подходящи и практични преди всичко в градски условия. Производителите обаче правят всичко възможно, за да разсеят тези твърдения и Volkswagen с новия си ID.3 e едно от доказателства за това. Дали обаче успява?
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Базовата версия на ID.3, която ще излезе на пазара по-късно през 2021 година, ще използва акумулаторна батерия с капацитет в размер на 45 кВтч и ще може да измине до 330 километра с едно зареждане по изискванията на стандарта WLTP.
Засега ID.3 е наличен във версия, която разполага с акумулаторна батерия с капацитет 58 кВтч, достатъчна за изминаване на до 420 км., и с мощност 150 кВт (204 к.с.). Очаква се и вариант с мощност от 107 кВт или 146 к.с. Топ-вариантът на електрическия хечбек разполага с максимална мощност 150 кВт (204 к.с.) и капацитетът на акумулаторната батерия достига 77 кВтч – изключителен енергиен потенциал, с който електромобилът може да измине до 550 км.
Ще стигне ли до морето?
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
С това постижение новият ID.3 категорично прекрачва психологическата граница от 500 километра, която в България често се свързва с въпроса „Ще стигне ли до морето?” Благодарение на интерактивните асистиращи системи, способността за рекуперация и останалите функции за ефективно използване и оползотворяване на излишната енергия, водачът на ID.3 би трябвало да бъде максимално улеснен в поддържането на оптимален по отношение на енергопотреблението стил на шофиране, при който заложеният от производителя пробег вече не е просто пожелание или празно обещание, а жива реалност на пътя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Разбира се, изминаването на дълги разстояния изисква определен стил на шофиране с добра преценка на пътната ситуация и използване на всички възможности на профила и релефа на маршрута за икономия и възстановяване на енергията. В случая, ID.3 предлага мощна функция за рекуперация, възможност за движение по инерция с минимални загуби от съпротивление и вътрешно триене, както и пълна интеграция на електронните системи за контрол на задвижването, поведението и навигацията.
Една от характерните особености и предимства на новия ID.3 например е способността му да разпознава различните видове кръстовища и знаците за ограничение на скоростта самостоятелно и съответно да намалява скоростта без необходимост от намеса от страна на водача, който получава пълна информация за енергопотреблението и оставащия пробег в реално време и може да съобрази маршрута и евентуалните спирки по него с наличната мрежа от зарядни станции.
А ако се наложи да заредим по пътя?
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
Зарядната инфраструктура се разширява непрестанно с усилията на държавата, общините и специализираните в тази област частни компании. Съществуват редица европейски програми за поощряване на развитието на мрежата, която междувременно има точки на цялата територия на страната, част от които бързозарядни.
Освен от стандартната домакинска електрическа мрежа и домашните стенни зарядни модули, всички версии на ID.3 могат да се зареждат и на обществени станции с променлив, прав и трифазен ток.
При използване на бързозарядна станция със 100 кВт например, вариантът на ID.3 Pro с най-голямата акумулаторната батерия с капацитет 77 кВтч може да набави необходимата за изминаване на около 290 километра енергия само в рамките на 30 минути – достатъчно време да изпиете едно кафе и да се освежите преди да потеглите без притеснения към която точка на страната пожелаете…