Забраната на дизеловите двигатели вече действа, а до 2040 г. ще ги последват и бензиновите . В някои държави ограниченията влизат в сила още по-рано, за да може да се проправи път на електрическите превозни средства. Повечето производители вече работят по този план, но някои от тях търсят възможности да продължат да предлагат агрегати с вътрешно горене и след този срок.
Още: Защо задвижването 4х4 може да бъде опасно при поднасяне
Още: BMW обещава революция при електромобилите
Един от тези варианти е биогориво, чиито вредни емисии не съдържат токсични вещества. То не съдържа натурални материали и не отделя CO2, но все още не е готово за масова употреба. Въпреки това, производители като Volkswagen вече инвестират сериозни суми в нето, за да могат да го използват след време.
Според техническия директор на Volkswagen – Михаел Рабе, голямото тегло на батериите, използвани в съвременните хибриди и напълно електрическите превозни средства, само ще стимулира разработките на синтетично гориво, като то ще може да се използва не само в автомобилната индустрия.
“Ако погледнете авиационната промишленост, там биогоривото се търси много. И ще продължи да се търси, защото самолетите не могат да летят на електричество. Ние (Volkswagen) искаме да сме образец за екологичен производител, но това не означава, че ще се откажем от двигателя с вътрешно горене“, коментира Рабе.
Още: Volvo подобри най-популярния си модел
Още: Как да размразите ключалката на автомобила през зимата
На подобно мнение са и в Mazda, където също работят върху биогориво на основата на водорасли. То има приемуществото, че при изгаряне отделя само въглероден диоксид, който после се взима от атмосферата от същите тези водорасли, за да могат да растат. Освен това, то се разлага напълно и не е опасно за околната среда, дори да се стигне до разлив.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
В проекта на Mazda участват и учени от Университетите в Хирошима и от Техническия институт в Токио, които трябва да помогнат горивото да стигне до масово производство, при това на достъпна цена. От автомобилната компания обявиха, че това трябва да стане преди 2030 година, за да може около 95% от автомобилите с двигатели с вътрешно горене да продължат да се използват.