От службите за поддръжка на пътя твърдят, че реагентите, сипвани на пътя през зимата, които са на базата на сол, са безопасни за хората и превозните средства. Но в действителност сместа от сол, мръсотия, сняг и изгорели газове е истински агресивен коктейл. Този състав постепенно унищожава металните части на каросерията, поврежда гумените уплътнения и засяга други елементи на автомобила. Затова и през зимни период поддръжката на колата в добро състояние е много по-трудна.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
Как да почистите колата под капака, без да създадете проблеми
Сред шофьорите е разпространено мнението, че през зимата колата трябва да се мие по-рядко, отколкото през лятото. Това се аргументира с факта, че слоят мръсотия уж изпълнява функцията на вид защита. Смята се, че мръсотията затруднява достигането на реагентите до боя и метални повърхности. Има обаче друго мнение - през зимата колата се нуждае от още по-често миене, отколкото през лятото. И аргументите в негова полза са сериозни.
Още: Как да се измъкнете от снежна преспа без лопата или въже
Още: Stellantis удължи спирането на работа в основен завод
Снимка: Roof-Rack
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между моторни масла 5W-30 и 5W-40 и могат ли да се смесват?
Още: На колко атмосфери се помпят гумите на колата през зимата?
Основната опасност се крие в техническата сол, която е в основата на повечето пътни реагенти. Тази сол е силно химически активна и става агресивна при взаимодействие със сняг, мръсотия и изгорели газове. Такава смес не само уврежда боята, но и разваля гумените елементи, хромираните части и предизвиква бързото появяване на ръжда върху метала.
Още: Какво е добре да имате в колата през зимата
Разрушителният ефект на тези соли заедно с водата и замърсителите е особено забележим върху хромираните компоненти на автомобила, арките, джантите и праговете. Реагентите постепенно разрушават боята, нарушавайки нейната цялост. Това, което някога е изглеждало като незначителни дребни повреди и драскотини, в крайна сметка се превръща в дупки от ръжда. Ако не се вземат мерки навреме, корозията ще се разпространи бързо, причинявайки непоправими щети. Ето защо през зимата редовното миене на автомобила става не просто желано, а абсолютно необходимо.
Още: Най-скъпата и най-бърза коледна елха в света струва 4,2 милиона долара
Още: С по-меки или по-твърди гуми - кое крие повече опасности през зимата?
Препоръчително е колата да се мие поне два пъти месечно, като измиването през зимата изисква особено внимателен подход. На първо място, струва си да използвате добра активна пяна, която ефективно разтваря агресивните замърсители. Трябва да се нанесе върху тялото и да се остави за известно време, така че мръсотията, солта и химикалите да имат време да се разтворят.
Не забравяйте за слабите места - прагове и арки на калниците. Освен това би било добра идея да измиете дъното на автомобила поне два пъти през зимния сезон, за да сведете до минимум риска от натрупване на реагенти, които могат да причинят корозия.
След измиване на колата е изключително важно да не забравяте следващата стъпка - пълно изсушаване на тялото и прозорците. В противен случай, когато настъпи слана, има опасност те да замръзнат до водачите. Също толкова важна стъпка е да продухвате брави, дръжки на врати и механизми на огледалата, за да избегнете замръзване и механични повреди, които могат да възникнат заради лед.
Още: Вдигането на чистачките през зимата е по-опасно, отколкото полезно
Последният етап е третиране на тялото и уплътненията със специализирани защитни средства, като вакса. Тази стъпка служи като важна превантивна мярка, намалявайки въздействието на реагенти и външни фактори, които могат да повлияят неблагоприятно на състоянието на автомобила през зимата.