Ръководството на американския концерн GM, италиано-американският концерн FCA и японският производител Toyota подкрепиха решението на президента на САЩ за въвеждане на по-строги стандарти за вредните емисии на федерално ниво. Решението им обаче е на път да предизвика разкол в автомобилната индустрия.
До това се стигна след като четири компании, произвеждащи автомобили, станаха обект на антимонополно разследване в САЩ, докато други три застанаха на страната на администрацията на президента Тръмп по отношение на стандартите за определяне на нивата на вредните емисии, отделяни от превозните средства, съобщава The New York Times.
Всичко започна по-рано тази година, когато Ford, BMW, Honda и Volkswagen предприеха необичаен ход и сключиха споразумение с правителството на щата Калифорния, което се готви да въведе по-строги екологични стандарти от предложението от администрацията на Трампа. Това предизвика гнева на президента на САЩ, което доведе и да антимонополното разследване срещу споменатите компании. Освен това, федералното правителство отмени пълномощията на щата Калифорния, който имаше право за въвежда собствени стандарти в съответствие със Закона за чистия въздух от 1970 г.
Действията на държавния глава обаче предизвикаха подаването на искове срещу правителството от почти половината щати на САЩ, в това число и Калифорния. Очаква се, съвсем скоро те да бъдат подадени във Върховния съд. И тъй като Ford, BMW, Honda и VW очевидно са свързани с правата на Калифорния, действията на GM, FCA и Toyota в подкрепа на федералната юрисдикция на практика води до разцепление в автомобилната индустрия, което тепърва ще предизвиква проблеми.