Всички сме мечтали, докато сме заседнали в задръствания, да можем просто да се измъкнем и да прелетим над трафика. Според експерти, присъствали тази седмица на фестивала South by Southwest в Остин, Тексас, това е вероятно да се случи по-рано, отколкото сме очаквали - с помощта на летящи таксита, които се очаква да превземат небето до 2025 година.
"Хората са мечтали за това от десетилетия на хартия, а сега технологията е тук", каза Майкъл Тъкър, заместник-директор по технологиите и иновациите в Bell. "Единственият въпрос е, какво ще правим с нея", пита риторично той според БГНЕС.
Тъкър заяви, че неговата компания се е присъединила към приложението Uber и няколко аеронавтични компании, включително и френската Safran, за да създадат флота от летящи таксита с вертикално излитане и кацане (VTOL). "Нексус", както е наречен този хибриден електрически самолет, беше представен за първи път през януари на изложението за потребителска електроника в Лас Вегас.
Между 20 и 30 други фирми работят по подобни концепции, сред които стартиращи или големи компании като Airbus, която наскоро представи своя електрически самолет "Сити Еърбъс". Uber планира да пусне въздушните си таксита първо в Лос Анджелис и Далас - два големи американски града, задръстени с трафик.
Запитан за използването на хеликоптери като алтернатива, Такър каза, че такситата са финансово изгодни и по-тихи. "Шумът би трябвало да се слее с фоновия шум на града", каза той.
Според него превозните средства могат да навлязат в търговската мрежа около 2025 година. "Това няма да замени наземния транспорт, това ще го издигне до друго измерение. И няма да има скок за една нощ с хиляди самолети. По-скоро ще има няколко десетки в няколко града ... първоначално използващи хеликоптерна навигация и хеликоптерни маршрути", каза той.
В доклад, озаглавен "Vision 2050", представен от SXSW, Американският институт по аеронавтика и астронавтика (AIAA) прогнозира, че до 2050 година използването на летящи таксита и други автономни дронове ще бъде широко разпространено, главно благодарение на изкуствения интелект.
"За мен изкуственият интелект е по-лесен за употреба във въздуха", казва Скот Дренан, директор на иновациите в Bell. "Има много място там и затова имаме много празно пространство, имаме трето измерение, в което да маневрираме“.
Друго предимство на летящите автомобили е техният GPS, казва Анил Нандури, вицепрезидент на Drone Group в Intel. "GPS точността днес е няколко метра плюс минус. За наземни превозни средства... не е достатъчно точно, за да имате необходимата прецизност. Но след като се изкачите до трето измерение, това е достатъчно", каза той.