Още: Шефът на Mercedes критикува глобите за производителите в ЕС
Още: Безопасно ли е за се кара с по-малка резервна гума?
Акумулаторът в автомобила е компонентът, който осигурява цялото захранване на всички ел. елементи в превозното средство. Въпреки това, днес на пазара съществуват различни видове по капацитет в амперчаса, както и по конструктивни особености - стартови, тягови и полутягови. Сега ще ги разгледаме накратко. Ще видим до колко волта могат да се зареждат и техните амперчасове и напрежение? Ще разберем също в каква последователност се поставят кабелите върху клемите им и друга интересна информация.
Какви видове акумулатори има
Според конструктивните особености, съществуват три вида:
- Стартови - имат способността за кратко време да отдават високо напрежение и ток, което позволява бързото запалване на двигателя. Те могат за кратко да отдадат от 250 до 1000 ампера ток и около 12,7 волта напрежение;
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
- Тягови - този вид не може да се похвали с горното свойство, но може продължително време да отдава определено количество енергия. Предимно се използват в електромобили, яхти, електрокари и т.н;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
- Полутягови - притежават свойствата на по-горните модели, но са предназначени за употреба в яхти, соларни системи, UPS и т.н.
Капацитетите на описаните акумулатори се обозначават с амперчаса (Ah), а отдаването напрежение - с волта (V). Най-общо казано, стартовите видове са уязвими към дълбокия разряд. Също така са чувствителни към работата в сурови минусови температури. В същото време, тяговите и полутяговите акумулатори са по-устойчиви към работа в сурови околни условия и към дълбокия разряд. Колкото показателят за амперчаса е по-голям, толкова по-издръжлива ще бъде батерията с едно зареждане.
До колко волта се зарежда
Обикновено, акумулаторите за кола, без значение дали са стартови, тягови и полутягови, отдават на клемите си около 12 волта. Зарядното напрежение от токоизправителя обаче трябва да е поне 14,2V при +- 0,3V отклонение. При нова и напълно технически изрядна батерия, напрежението след зареждане трябва да е около 15-16V, като това ниво е препоръчително да може да се задържи няколко часа, което зависи от това колко амперчаса е батерията.
Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара
Как се поставят кабели
Когато поставяте новия си акумулатор в колата, трябва да закачите положителния (червен) кабел на плюсовата клема, а отрицателния (черен) - на минусовата клема. За да се избегне късо съединение по невнимание обаче, експертите препоръчват първо да закачите положителния кабел, а след това отрицателния. Обувките на клемите трябва здраво да се стегнат, а ако има окисление то предварително е редно да се почисти за по-добър контакт с кабелите.
Това важи както за тяговите и полутягови батерии, така и за стартовите модели.