Когато купувате употребявана кола, трябва внимателно да проверите нейните основни агрегати и най-вече двигателя. По редица признаци можете да разберете дали си струва да придобиването на този автомобил или трябва незабавно да се откажете. Правилната проверка не изисква допълнителни разходи от купувача и спестява пари за диагностика в сервизния център. И така, какво да търсите, след като погледнете в двигателното отделение
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Звук на двигателя
На първо място, трябва да поискате да запалите колата и да слушате звуците, идващи изпод капака. Студеният старт може да каже много. Ако има щракане и дрънкане, тогава бендиксът (основната част от стартера) е виновен.
Ако стартирането е тихо, но се появи дрънкащ звук, сякаш някакъв предмет стърже по повърхността на метала, тогава най-вероятно са виновни лагерите в задвижващите ролки за синхронизация. Това е тревожен симптом, тъй като счупените лагери могат да доведат до задръстване на механизма и чупене, което води до огънати клапани и скъпи ремонти.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Ако звукът е тракане и почукване, сякаш малки чукове бият вътре в двигателя, тогава причината може да бъде в хидравличните повдигачи, които са за смяна. Странни звуци могат да се появят и при опъване на веригата в механизма за синхронизация, ако има такъв, разбира се. В резултат на внезапно ускорение веригата отслабва и може да се изплъзне по време на работа, което причинява повреда в механизма на клапана.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Течове на масло
Ако купувачът, след като отвори капака, види пред себе си идеално измит двигателен отсек на стара кола, тогава трябва да бъде особено предпазлив. Това означава, че продавачът се опитва да скрие петна от масло. По тяхното изобилие и местоположение може да се определи състоянието на двигателя и трансмисията като цяло. Ако след паркиране под колата на тротоара се открият капчици черна течност, тогава е по-добре незабавно да откажете от покупката.
Често течовете на масло са незначителни. Те могат да възникнат поради тънки уплътнения - има много от тях в двигателя, особено в областта на газоразпределителния механизъм, главата на цилиндъра, масления филтър, коляновия вал и други компоненти на силовия агрегат.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ
Масло може да попадне върху тръбите на охладителната система на двигателя, които с течение на времето омекват под действието на маслото и се ексфолират с образуването на мехури, а това е опасно при внезапен пробив на горещ антифриз.
Теч на масло може да възникне поради неизправности в системата за изравняване на налягането в картера. Ако клапанът е повреден, тогава маслото се натрупва вътре в цилиндровия блок и създава свръхналягане, което провокира изхвърлянето му през уплътненията.
Има ли чип тунинг?
Ако двигателят не е измит и няма петна, тогава попитайте дали предишният собственик е правил промени по електронния контролен блок (ECU). Понякога, за да увеличат мощността на двигателя, механици премахват катализатора. В такива случаи двигателят започва да пуши, което води до образуване на сажди и серни отлагания върху клапаните и буталата. Тогава фърмуерът се сменя, но замърсяването вътре в двигателя остава.
Черно петно под капака
При изключен двигател свалете капачката на маслото и внимателно погледнете под нея. Ако върху механизма се виждат черни съсиреци, тогава двигателят е замърсен с отлагания на сажди. Същата черна утайка лежи върху всички вътрешни повърхности. По принцип черните отлагания могат да означават дефектна система за впръскване или неизправности при запалването. По-добре е да не купувате такъв мотор.
Жълта лампа на таблото
След стартиране на автомобила всички сигнални лампи на таблото трябва да изгаснат, но понякога има едно жълто предупреждение с надпис „Check engine“. Това означава, че вътрешната система за диагностика е отстранила проблем в една от системите за задвижване. Това може да са софтуерни грешки в запалването или управлението на мощността, както и проблеми в изпускателната система.
Буквално преведено от английски „check engine" означава „проверете двигателя". Понякога причината за повредата се крие в неправилното запалване на свещ, бобината също може да не работи добре. Филтърът за фино гориво може да се запуши, натоварването на горивната помпа се увеличава, а дюзите се замърсяват. Точният отговор ще даде диагностика в сервиза.