Дори при сравнително нови автомобили – с пробег до 100 000 км, двигателят може да не стартира от първия път, оборотите започват да „плават“, разходът на гориво се увеличава и мощността намалява. Експерти от индустрията посочват как шофьорът трябва да се грижи за здравето на мотора и да удължи живота му.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Един от широко обсъжданите методи е промиването на горивната система, за което се твърди, че може да увеличи ресурса на двигателя, както и мощността му и да намали разхода на гориво. По време на работа отлаганията се натрупват в горивната камера на двигателя с вътрешно горене, а също така и върху дюзите. Всичко това води до спад на мощността, увеличаване на консумацията и неправилна работа на агрегата. Именно промиването ще помогне за отстраняване на запушвания в горивната система.
Има няколко начина за почистване на горивната система. Изборът на метод зависи от степента на запушване. Например, като превенция към горивото се добавят специални добавки за почистващи препарати. Пълното почистване обикновено включва промиване на инжекторите и инжекционните помпи за дизелови автомобили.
За основни признаци на запушване се считат за проблеми със стартирането на двигателя, намалена мощност, повишен разход на гориво, плаващ празен ход и активиране на надписа Check Engine на таблото. Като превантивни мерки механици препоръчват да не се зарежда гориво на съмнителни бензиностанции, да се поддържа поне половин резервоар за гориво (за да не се натрупва кондензат), а също така филтрите да се сменят своевременно и горивната система да се промива на всеки 30 000-40 000 км.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване