Ако високите цени на електрическите превозни средства доведат до спад на пазара от нивата преди пандемията, някои заводи за производство на автомобили ще трябва да затворят. Това изявление направи пред журналисти ръководителят на групата Stellantis (четвъртият по големина производител на автомобили в света) Карлос Таварес на изложението за потребителска електроника (CES) в Лас Вегас.
Още: Шефът на Mercedes критикува глобите за производителите в ЕС
Още: Безопасно ли е за се кара с по-малка резервна гума?
Един от топ-мениджърите в индустрията отбеляза, че холдингът, който включва марки като Fiat, Peugeot, Citroën, Jeep и Opel, се бори с високата инфлация и цената на електрифициращите продукти.
„Ако автомобилният производител не оптимизира разходите си, той няма да може да покрие допълнителните разходи за електрификация и това неизбежно ще доведе до по-високи цени на автомобилите и свиване на пазара. Следователно, ако пазарът се свие, няма да имаме нужда от толкова заводи за сглобяване на автомобили. И тогава ще трябва да вземем най-непопулярните решения”, допълва Таварес.
Шефът на Stellantis добави, че автомобилната индустрия трябва да покрие поне 40% от високите разходи за електрически превозни средства. Според него, нарастващите разходи, свързани с електрификацията на автомобилния пазар, са най-значимият проблем, който засяга цялата световна автомобилна индустрия.
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
Jeep обяви миналия месец, че ще бъде принуден да затвори своя завод за SUV в Илинойс през февруари за неопределено време. И така хора ще останат без работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
В момента автомобилните производители са под натиск от инфлацията, която възпира ентусиазма на много потенциални купувачи, въпреки че пазарът на полупроводници, който изпитва недостиг след пандемията от Covid-19, започна да се подобрява.
Според Таварес, концернът Stellantis няма друг избор освен да продължи да намалява разходите, включително разходите за дистрибуция, за да остане конкурентоспособна и да направи електрическите превозни средства по-достъпни за средната класа. Ако компанията спре да работи върху разходите, тя ще има проблеми за повече от една година.
Таварес каза още, че Stellantis обмисля да прекрати производството на автомобили в Китай, най-големият автомобилен пазар в света. За тази цел Групата продължава да преговаря с китайския си партньор за производство на автомобили Peugeot и Citroën. Според топ-мениджъра, присъствието в Китай с голям брой активи би представлявало голям риск в случай на ескалация на геополитическото напрежение със западния свят.
Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара