Борисов: България има предимство пред Турция за завода на Volkswagen

06 август 2019, 21:05 часа • 10180 | прочитания

Българският премиер Бойко Борисов вижда предимство на страната си в двубоя с Турция за новата локация на завод на Volkswagen. Той обещава благоприятна за бизнеса политика и държавни субсидии, пише Ханс-Петер Зибенхаар, кореспондент за Югоизточна Европа на германското бизнес издание Handelsblatt.

Още: Екстрите на поръчково Bugatti струват повече от чисто ново Ferrari

Още: Как да намалите разхода на гориво с 25%

България не се притеснява от конкуренцията на Турция за нов завод на Volkswagen. Страната смята, че има добри шансове, за да спечели договора от Волфсбург в проект, който е за милиарди, и би се реализирал в близост до столицата София.

"България е на по-добро местоположение от всяка страна в региона по отношение на инвестиционния риск", заявява премиерът Борисов пред Handelsblatt. Той е убеден, че бъдеща инвестиция на Volkswagen в страната ни ще бъде положителна за цяла Източна Европа.

Той изтъква предимствата на България - конкурентна данъчна система, удобни за бизнеса регулации и държавна помощ, съчетани с добри транспортни връзки и ниски разходи за труд.

Още: Германци ще представят двигател с вътрешно горене, който работи на...амоняк

Още: Купувачите трябва да чакат месеци за хибридите на Toyota

"Българското правителство предложи на Volkswagen максимално допустимата държавна подкрепа в стриктно съответствие с европейското законодателство, както е определено от Европейската комисия за региона", казва Борисов.

"Продължаваме да бъдем в процес на избор. През последните месеци прегледахме различни опции за местоположението на новия ни завод. Сега има списък с предпочитани локации. След фазата на проучване, сега следва фазата на преговори с останалите кандидати", заяви говорител на VW във вторник във Волфсбург.

Първоначално 10 локации в три източноевропейски страни и в Турция участваха в надпреварата. След последния кръг вече има две - в България и Турция. Новият завод, подобно на този в словашката столица Братислава, ще се превърне във фабрика за няколко марки на VW Group. Чешкият филиал, произвеждащ марката Skoda, се нуждае от нови производствени мощности, но и VW - от мощности за производството на модела Passat.

Най-късно до началото на септември Надзорният съвет на VW трябва да направи своя избор. "Състоянието на нещата е такова, че още няма окончателно решение на Надзорния съвет", заяви премиерът на Долна Саксония Щефан Вайл. "Разбира се... това ще бъде икономическо решение, а не политическо", добави Вайл.

Още: Четири Porsche на стойност милион долара бяха откраднати от склад

Още: Защо някои цветове на автомобила са по-скъпи?

България предлага на VW голяма индустриална зона извън столицата София, близо до летището. Бившия терен на завода "Кремиковци" принадлежи на Българската първа инвестиционна банка и австрийската компания за недвижими имоти Soravia. Проблеми като замърсяването на почвата от бившите стоманодобивни инсталации на обекта са разрешими.

Това потвърди Матиас Колбекер, архитект и управляващ директор на бизнеса на Schwarzwald Kohlbecker Gesamtplan, които изградиха много автомобилни заводи за Daimler, Audi и Jaguar Land Rover. "Парцелът може да бъде преустроен и по този начин също да се използва без ограничения за търговски цели", казва 53-годишният архитект, който е пряко ангажиран с планирането на възможното местоположение на завода на Volkswagen.

"На лична среща с Борисов получихме уверението на премиера, че ще направи всичко, за да получи инвестицията. Ако Volkswagen стане първият подобен инвеститор у нас, групата почти сигурно ще получи много ексклузивен статут", казва Любомир Станиславов, изпълнителен директор на автомобилния клъстер в България.

Борисов изтъква като предимство на страната ни постоянното подобряване на бизнес средата у нас спрямо съседните държави, както и данъчни облекчения като нулевия данък дивидент върху подобни инвестиции.

Хора от автомобилната индустрия са уверени, че местоположението на новия завод на VW ще бъде решено скоро, а фабриката и околната инфраструктура могат да бъдат изградени само за 18 месеца.

Производственото предприятие може да получи нужните  разрешителни у нас за 6 или 7 месеца, според документ, с който разполага Handelsblatt.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес