Не виждам нищо лошо в това да има Държавна петролна компания и държавни бензиностанции. Не можем да кажем, че ще има по-ниски цени, но ще има реални цени. Има икономическа логика цените да са пазарни. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
На изрично питане на БНТ дали сега цените на пазара на горива са реални, Петкова не отговори – дали са "малко картелирани". Тя не се съгласи, че Държавната петролна компания ще е "партийна хранилка".
Можем ли да преговаряме с "Газпром" за ново намаление на газа? На този въпрос, енергийният министър Теменужка Петкова напомни, че трябва да има възникнали определени условия по споразумението между руската компания и ЕК – конкретно движението на цените по газовите хъбове в Европа за устойчив период от време.
До 9 юни "Булгаргаз" трябва да е подписал споразумения със своите клиенти и за 14 дни след това трябва да върне парите от поевтиняването на руския газ. След това клиентите на "Булгаргаз", например топлофикациите, ще изчислят и върнат парите на клиентите си, вероятно това ще започне от средата на юли.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Петкова увери, че изграждането на българска територия на "Турски поток" - "Балкански поток" по речника на Бойко Борисов, върви по план, след като беше провокиран дали ще можем да убедим руския президент Владимир Путин, че е така.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Енергийният пазар трябва да бъде либерализиран изцяло, няма нищо лошо в това. Целта е да има максимална конкуренция в изгода на потребителите. Цената на регулирания пазар е по-висока от тази на свободния, с 20% средно – затова е време, в този момент, преди 1 януари, 2021 година субектите на регулирания пазар да излязат на свободния пазар. От 1 януари, 2021 година на регулирания пазар остават само битовите потребители, обясни Теменужка Петкова.
Припомняме, че на регулирания пазар цената на тока се определя от КЕВР.