В Държавен вестник са обнародвани промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух. Там са регламентирани, влизащите в сила от 4 януари санкции за продажба на некачествени твърди горива за битово отопление.
Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Глобите за некачествените дърва за огрев може да стигнат до 10 000 лева, както и имуществена санкция до 50 000 лева. Това е максималната санкция, ако продажбата на твърди горива за битово отопление се прави без регистрация. Законът обаче задължава продавачите да търсят начин да проверят дали продуктът им отговаря на определените с наредбата екологични норми. Затова могат да се ползват български или чужди лаборатории.
Глоба от 100 до 1000 лева може да се налага, ако въздухът се замърсява при строителни или ремонтни дейности, разрушаване на сгради и транспортиране на ситни товари или строителни отпадъци и земни маси. Глобата става двойна при повторно нарушение, а парите от глобите ще отиват в бюджета на общините. Законът дава отсрочка от година на кметовете да разработят и изпълняват програма за намаляване нивата на замърсяване в градовете.
От 2020 година обаче, ако няма резултати, глобата за кметове ще е до 5000 лева - но само ако са пряко отговорни т.е. не става въпрос за "замърсител трета стена". Влезлите в сила текстове дават и право на КАТ да спира коли от движение, ако има явно нарушаване на чистотата на атмосферния въздух - само че въпросът е колко анализатори има за изчисление и как се определя екостандартът.
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери